گروهی که «زندگی خوب» را برای محرومان می‌سازد

روایتی از فعالیت های جهادی گروه «زندگی‌خوب»؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 16 مرداد, 1396 - 09:30
«زندگی خوب» نام یک گروه جهادی است که با خدمت به مناطق محروم حاشیه پایتخت می‌خواهد زندگی را برای اهالی محروم این مناطق کمی «خوب»‌تر کند.

سرویس تجربیات«خوب» تعریف گنگی میان آدم ها دارد. همین است که «خوب» بعضی با «خوب» بعضی دیگر نمی‌خواند. حالا اگر همین کلمه گنگ را بچسبانی به «زندگی» می‌شود: «زندگی خوب» یعنی زندگی که خوب باشد. خوش باشد. خوشی‌هایش بیشتر از ناخوشی‌هایش باشد. اگر چه بازهم خوشی‌هایمان باهم فرق می‌کند. عده‌ای با یک چیزی دلشان خوش است. عده‌ای با یک چیز دیگر خوش می‌شوند. اما در این میان عده‌ای هم هستند با همه گنگی‌ها و تفاوت‌ها و به شهادت همه آدمها زندگی‌شان خوش نیست. خوشی که کم باشد حالشان هم خوب نیست. حالشان هم که خوب نباشد. زندگی‌ به کام‌شان تلخ می‌شود تا محکم بگوییم احوال زندگی خوب نیست.

میان زندگی‌های ناخوش حواشی شهر که فقر و بیکاری هر روز زخم‌ تازه ای می‌زند. عده‌ای دور هم جمع شدند تا با شعار «زندگی‌خوب» از دردهای مردم ضعیف و محروم بکاهند و زخم‌های چرک کرده شان را مرهمی باشند تا اگر زندگی خیلی هم خوب نیست. این‌قدر هم تلخ نباشد.

برگزاری ایستگاه‌های خدمت‌رسانی در حاشیه شهر

«زندگی‌خوب» یک مجموعه جهادی اجتماعی است که می‌خواهد آسیب‌های اجتماعی قشر ضعیف و محروم را بررسی کند و اقدامات لازم و میدانی را در جهت بهبود آن انجام دهد. برگزاری ایستگاه‌های یک روزه و دو روزه پزشکی، امدادی، مددکاری و هدایت تحصیلی از جمله اقدامات عملی این گروه در مناطق محروم است. گروهی که کمتر از یک سال است که کار خود را آغاز کرده و تمام مددکاران و مربیان و پزشکان آن کاملا رایگان در ایستگاه‌ها حاضر می‌شوند و خدمات پزشکی و مشاوره‌ای کاملا رایگان را به مردم این مناطق ارائه می‌دهند. سیدمحسن میرشمسی از اعضای اصلی گروه زندگی خوب درباره روند رسیدگی به مددجویان می‌گوید:« برای همه مددجویان پروند تشکیل می‌شود تا کار به صورت پوششی و حمایتی جلو برود. یعنی اینطور نباشد که یکبار به منطقه برویم و بعد همه چیز را رها کنیم.»

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

گروه جهادی زندگی خوب در ایستگاه‌های خود به زنان سرپرست خانوار زیادی برخورده‌است که با تولید صنایع دستی و محصولات خانگی روزگارشان را می‌گذرانند که نیاز به حمایت زیادی برای فروش محصولاتشان دارند. میرشمسی دراین باره می‌گوید:« زنان سرپرست خانوار زیادی به ما مراجعه می کردند و می گفتند ما توانایی فروش این محصولات را نداریم لذاتصمیم گرفتیم به اندازه خودمان کمک کنیم. بنابراین قبل از عید دو فروشگاه برپا کردیم تا محصولات این زنان را بفروشی.نمایشگاه بهاره مصلی تهران و دیگری در فرهنگسرای انقلاب اسلامی دو محلی بودند که توانستیم محصولات را بفروشیم. بعد از آن توانستیم در کرج فروشگاه دائمی برای این زنان برپا کنیم که زین پس خودشان هم تولید کننده باشند و هم فروشند و این منوال همیشه برقرار باشد.»

از ویزیت رایگان تا هدایت تحصیلی دانش آموزان

گروه جهادی زندگی خوب کانال تلگرامی با عنوان @zendegiikhoob دارد که در آن تمامی فعالیت‌هایش را به مخاطبان خود گزارش می‌دهد و علاقه‌مندان می‌توانند به عضویت این گروه در بیایند و یا کمک‌هایشان را به دست این گروه جهادی برسانند و از فعالیت‌هایشان در ایستگاه‌های محل خدمت باخبرشوند. ایستگاه‌هایی که به اهالی منطقه کمک‌های زیادی کرده‌است تا «خوب» را به «زندگی‌» شان بچسباند. میرشمسی درباره خدمات ایستگاهها می‌گوید:«درحصارک کرج حدود ۷۰۰ مورد ویزیت و ارائه داروی رایگان و اقلام پزشکی و بسته‌هایی مانند شیرخشک و بسته‌های حمایتی داشتیم. همچنین  با گرفتن آزمون استعدادیابی از دانش‌آموزان توانستیم حدودا ۱۰ دانش‌آموزمستعد اما محروم را دسته کم به مدت سه سال بورسیه کنیم. برای بانوان سرپرست خانوار توانستیم با صرف مبلغی حدود ۱۰ میلیون‌تومان اشتغال‌زایی داشتیم. و توانستیم علاوه بر خریداری نقدی محصولات خانگی؛ سه فروشگاه دائمی و موقت نیز با هدف ارائه محصولات اقتصادی این عزیزان در شهرهای تهران و کرج دائر کنیم. علاوه بر این باتوجه به کمک‌های جمع شده توانستیم سبدکالاهایی برای برخی از خانواده‌های مستضعف تدارک ببینیم.همچنین «زندگی خوب» منازل مسکونی چهار خانواده محروم را بازسازی و قابل سکونت نمود که گزارش های آن در کانال این مجموعه درج شده است.»

همه اعضای زندگی خوب رایگان همکاری می‌کنند

همه پزشکان، مشاوران و مددکاران و در کل تیم اجرایی زندگی خوب همه داوطلبانه و به صورت رایگان همکاری می‌کنند و قرار است این مشاوره‌ها در طول سال ادامه دار باشد تا مراحل بهسازی  تبدیل به یک «زندگی خوب شود». میرشمسی در این‌باره می‌گوید:« ما در هر ایستگاه در مواجهه با مددجویان چندکار انجام می‌دهیم. برای هر مراجعه تشکیل پرونده می‌دهیم که سطح رفاه و وضعیت معیشتی و اقتصادی آنجا را بررسی کنیم که در چه سطحی هستند تا اگر نیاز به تحت پوشش قرار گرفتن دارند. این‌کار انجام شود. بعد از آن به واسطه همین پرونده‌ها ارتباط با مددجو ادامه خواهد داشت تا اینکه بتوانیم مددجویان را به امید خدا به وضعیت مطلوب‌تری برسانیم.»

منابع مالی زندگی خوب کاملا مردمی است

منابع مالی «زندگی خوب» همه از کمک‌های مردمی تامین می‌شود و گروه همه تلاشش را می‌کند در صورت اختیار نداشتن منابع مالی نیز کار را پیش ببرد. میرشمسی در این باره می‌گوید:«پزشکان ما داوطلبانه و جهادی وارد کار شده‌اند. هیچ حق الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند. در بحث دارو هم خود پزشکان داروها را تامین می‌کنند و حتی از دیگر دوستان خود کمک می‌گیرند. در بحث ارجاع به پزشکان متخصص و مرکز تخصصی درمانی هماهنگی هایی انجام شده که مددجوی معرفی شده بدون پرداخت هزینه درمان شود. یعنی کار به گونه‌ای برنامه ریزی شده که وابسته به منابع مالی نباشد طوری که اگر پرداخت به هزینه بود شاید چیزی معادل ۱۰۰ میلیون تومان تا اینجای کار برای موارد ارجاعی به درمان تخصصی هزینه می‌شد. البته در مورد بازسازی و مرمت منازل مسکونی، هدایت‌های تحصیلی و فراهم کردن سبدکالا نیاز به منابع مالی وجود دارد که سعی شده از طریق کمک‌های مردمی و خیرین تامین شود و متاسفانه هیچ‌کدام از نهادهای حکومتی و دولتی تا این لحظه کمکی به مجموعه زندگی خوب نداشته‌اند.»

۱۰هزار نفر از زندگی خوب خدمت دریافت کرده‌اند

«زندگی خوب» تاکنون به بهبود زندگی حدود۱۰ هزار نفر کمک کرده‌است تا زندگی بهتری برایشان بسازد. اما میرشمسی از آمارهای جزئی‌تری خبر می‌دهد:« نزدیک به ۱۰ هزارنفر در مناطق حاشیه استان‌های تهران و البرز حداقل یکبار از زندگی خوب خدمت دریافت کرده‌اند.حدود نیمی از این جمعیت جزو افرادی هستند که به مراکز تخصصی و پزشکان متخصص برای ادامه درمان معرفی شدند. بیش از ۵۰۰ پرونده مددکاری داریم که مخصوص افراد و خانواده‌هایی است که بیش از ۵ بار خدمت دریافت کرده اند و ارائه خدمت به آنها ادامه‌دار و همچنان مستمر است. فقط ۶۰ میلیون تومان مبلغ خدمتی است که مددجویان در زمینه دندانپزشکی دریافت کردند. یعنی مراجعانی که مشکل دندانپزشکی داشتند، به زندگی خوب مراجعه کردند و زندگی خوب آنها رو به متخصصان دندانپزشکی برای ترمیم دندانها و درمان‌های مربوطه به صورت رایگان معرفی کرد. تا الان حدود ۳۰ دانش‌آموز هستند که تحت بورس تحصیلی زندگی خوب هستند و کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند. حدود ۸۰ زن سرپرست خانوار هستند که صنایع دستی تولید می‌کنند و زندگی خوب مسئولیت فروش محصولات و توانمندسازی آنها را  به عهده گرفته و تا الان حدود ۷ منزل از مددجویان در سطوح مختلف مرمت شده است.»

میرشمسی این نوید را به ما می‌دهد این کارهای میدانی ادامه دار خواهد بود و قرار است کارهای پژوهشی و علمی هم در دستور کار قرار بگیرد و نتایج آن تبدیل  به تهیه طرح‌ها و لوایح درباره آسیب‌های اجتماعی شود تا  به دولت و مجلس و برای تدوین جزوات آموزشی برای اقشار مختلف پیشنهاد داده شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.