مقایسه مبالغ بن‌کارت‌های نمایشگاه کتاب در ۷ سال اخیر +اینفوگرافی

گزارش اختصاصی «حلقه وصل»؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 20 فروردين, 1398 - 15:00
آنچه مهم به نظر می‌رسد روند پرداخت‌های وزارت ارشاد بابت بن‌کارت‌های دانشجویان و طلاب است. براین اساس، این وزارتخانه، یارانه ۲۵ هزار تومانی سال ۹۲ را به ۶۰ هزار تومان در سال ۹۸ افزایش داده است اما پرواضح است که این افزایش با توجه به بالا رفتن چشمگیر قیمت کتاب در سال‌های اخیر، رقم بسیار کمی است و برای دانشجویان و طلاب «تقریبا هیچ» محسوب می‌شود.

سرویس حاشیه‌نگاری: طبق تقویم ارائه‌شده از سوی مسئولان نمایشگاه کتاب تهران، از امروز سه‌شنبه بیستم فروردین‌ماه، ثبت‌نام بن‌کارت‌های دانشجویان و طلاب آغاز خواهد شد و تا روز شنبه ۲۴ فروردین فرآیند ثبت‌نام ادامه خواهد داشت. (برای مشاهده جدول زمان‌بندی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اینجا کلیک کنید)

مبلغ بن‌کارت‌های تخصیص داده شده به دانشجویان، طلاب، اساتید و همچنین دانش‌آموزان همه ساله از جمله موارد حاشیه‌دار برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. طبق اعلام مسئولان نمایشگاه کتاب تهران، مبلغ تخصیص داده شده به دانشجویان با افزایشی ۵۰ درصدی مواجه شده و به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. براین اساس، از مبلغ ۱۵۰ هزار تومان بن کتاب ۶۰ هزار تومان به عنوان یارانه وزارت ارشاد و مبلغ ۹۰ هزار تومان توسط دانشجویان و طلاب پرداخت می‌شود.

به همین بهانه، «حلقه وصل» با بررسی مبالغ تخصیص‌داده شده برای بن‌کارت‌های نمایشگاه کتاب تهران، به مقایسه این مبالغ در هفت سال اخیر پرداخته است که در ادامه آمده است:

آنچه در تصویر فوق قابل توجه به نظر می‌رسد، روند پرداخت‌های وزارت ارشاد بابت بن‌کارت‌های دانشجویان و طلاب است. براین اساس، این وزارتخانه، یارانه ۲۵ هزار تومانی سال ۹۲ را به ۶۰ هزار تومان در سال ۹۸ افزایش داده است اما پرواضح است که این افزایش با توجه به بالا رفتن چشمگیر قیمت کتاب در سال‌های اخیر، رقم بسیار کمی است و برای دانشجویان و طلاب «تقریبا هیچ» محسوب می‌شود.

شاید انتظار داشتن بابت این که وزارت ارشاد باید مبلغ بسیار بیشتری از یارانه فعلی را به دانشجویان و طلاب اختصاص دهد واقع‌بینانه نباشد اما اینکه این وزارتخانه با اتخاذ سیاست‌هایی از گران شدن بی‌رویه قیمت کتاب جلوگیری کند و به نوعی بازار نشر را مدیریت کند، اصلا انتظار غیرمنطقی‌ای به حساب نمی‌آید.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.