چند استدلال ساده برای اثبات افول قدرت آمریکا

گفتگوی «حلقه وصل» با کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 8 بهمن, 1397 - 09:30
زارعی معتقد است، امروز منطق آمریکایی که منطقی زورمدارانه است، از سوی سایر ملت‌ها پس زده شده است و قدرت آمریکا در حل مسائل و ورود پیروزمندانه به پرونده‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و در ۱۰ سال گذشته، نمی‌توان حتی یک پرونده را مثال زد که آمریکایی‌ها به آن ورود پیدا کرده باشند و با موفقیت خارج شده باشند.

سرویس دریچه: «آمریکا رو به افول است. این وضعیّتی که آمریکایی‌ها دچارش شدند، عامل بلندمدّت دارد؛ اینها در طول تاریخ وضعیّتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست. این سنّت الهی است، اینها محکومند به اینکه ساقط بشوند، محکومند به اینکه افول کنند، زایل بشوند از صحنه‌ی قدرت جهانی.»

عکس‌نوشت/ آمریکا رو به افول است

این بیانات رهبر انقلاب بود درباره روند رو به افول قدرت نرم و سخت آمریکا در دیدار به‌مناسبت روز دانش‌آموز. در همین رابطه، سعدالله زارعی استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «حلقه وصل» با بیان اینکه آمریکای کنونی هیچ یک از مولفه‌های ابرقدرت بودن را دارا نیست، اظهار داشت: ابرقدرت باید بتواند اثرگذار باشد، ابرقدرت باید در اتخاذ سیاست‌هایش آسیب‌ها را کاهش و بر فوائد آن بیفزاید، ابرقدرت باید بتواند منطق خود را به عنوان یک منطق درست در جهان فراگیر کند که آمریکای فعلی در این عناصر دچار بحران شده‌اند.

این استاد دانشگاه افزود: امروز منطق آمریکایی که منطقی زورمدارانه است، از سوی سایر ملت‌ها پس زده شده است و قدرت آمریکا در حل مسائل و ورود پیروزمندانه به پرونده‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و در ۱۰ سال گذشته، نمی‌توان حتی یک پرونده را مثال زد که آمریکایی‌ها به آن ورود پیدا کرده باشند و با موفقیت خارج شده باشند. وی ادامه داد: مساله دیگر این است که خود آمریکایی‌ها اعتراف کرده‌اند که هزینه‌های زیادی انجام می‌دهند اما نتیجه دلخواه خود را نمی‌گیرند.

وی به اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج این کشور از سوریه علی‌رغم هزینه‌های فراوان اشاره کرد و گفت: این اظهارات دونالد ترامپ به خوبی نشان‌دهنده این است که هزینه‌ها و نتایج اقدامات و سیاست‌های آمریکایی‌ها با هم همخوانی ندارد.

زارعی در پایان با بیان اینکه آمریکایی‌ها در موضوع کنترل رقیب نیز ضعیف عمل کردند، بیان داشت: آمریکایی‌ها نتوانستند مخالفان و رقبای اقتصادی خود مانند چین و یا رقبای سیاسی خود همچون ایران و روسیه را مهار کنند و این نیز نشانه افول قدرت آمریکاست.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.