پاسخ‌های مستدل به حواشی یک تصویر جنجالی +عکس

از بودجه ۱۴ میلیاردی تا استهلال در عربستان؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 18 ارديبهشت, 1398 - 10:45
اخیرا انتشار تصویری از یک روحانی عضو ستاد استهلال که در حال استفاده از دستگاه تراز برای رویت هلال ماه مبارک رمضان است، به سرعت در فضای مجازی در حال انتشار است و شایعاتی در پی خود داشته که در این گزارش به این موضوع پرداخته‌ایم.

سرویس حاشیه‌نگاری: در آستانه ماه مبارک رمضان، چالش رویت هلال ماه موجب شد تا این ماه عزیز و گرامی، یک روز دیرتر آغاز شود. این تأخیر در شروع ماه مبارک با تلاش برای رؤیت هلال ماه و به دنبال آن، شایعاتی در خصوص نحوه استهلال و سپس، هزینه‌های عجیب این اقدام توأم شد و تمسخر و توهین به روحانیون فعال در حوزه رصد ماه با توئیتی از سوی فیروز نادری، یکی از مدیران سابق و ایرانی ناسا در فضای مجازی به اوج رسید که وی روند رصد و استهلال هلال ماه مبارک رمضان را مورد انتقاد قرار داد.

نادری در توئیت خود چنین نوشته است: «رصد هلال ماه جدید با ابزاری همچون تراز؟ امیدوارم شوخی باشد؟»

حجت‌الاسلام محسن مقدس‌زاده که در توئیت فیروز نادری عکس وی در زمان استفاده از دستگاه تراز درج شده بود، در پاسخ نوشت: «تصویری از بنده در فضای مجازی منتشر شده که گویا با تراز مشغول جستجوی ماه هستم!!! بنده این توضیحات را نه برای کسانی که از روی کینه و تعصب مخالفت می‌کنند بلکه برای کسانی عرض می‌کنم که جویای حقیقت هستند.

تراز ابزار ساده‌ و ارزان‌قیمتی است که در فقدان ابزارهای گران‌قیمت و پیشرفته می‌توان صفر افق را با آن با دقت نسبتا خوبی تشخیص داد و پس از آن با استفاده از قطب‌نما یا یکی از اجرام آسمانی (مثل محل غروب خورشید) و دانستن سمت خورشید و ماه و ارتفاع ماه، ماه را پیدا کرد.

در اکثر استهلال‌ها نیازی به ابزار دقیقتر برای پیدا کردن هلال نیست. علاوه بر آن قیمت بالای ابزارهای دقیق و کافی بودن دقت آن باعث میشه که در بیشتر استهلال‌ها از ابزار دقیق‌تر بی‌نیاز شویم.»

با درج پاسخ مذکور توسط حجت‌الاسلام مقدس‌زاده، در ذیل آن کامنت‌های بسیاری از سوی کاربران فضای مجازی در اینستاگرام و توئیتر رد و بدل شد که یکی از قابل‌توجه‌ترین شبهات مطرح‌شده، درباره بودجه سالانه ستاد استهلال و رقم عجیب و باورنکردنی ۱۴ میلیارد تومان بود. با این حال بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ حاکی از آن است که در متن بودجه هیچ‌ رقم جداگانه‌ای با عنوان ستاد استهلال وجود ندارد و در واقع این عدد کاملاً بدون سند بوده و از یک کامنت برخاسته است!

مقدس‌زاده همچنین در پاسخ به کسی که نوشته بود «عربستان هر وقت ماه رمضان شد فردایش در ایران ماه رمضان اعلام شود و ستاد، سازمان و تجهیزات نیز منحل شود.» می‌نویسد: «اولاً احتمال رؤیت هلال در ایران و عربستان یکسان نیست. چه‌بسا هلالی در عربستان و کشورهای غربی‌تر به‌راحتی قابل‌رؤیت باشه، ولی در ایران و کشورهای شرقی قابل‌رؤیت نباشه (برای اطلاعات بیشتر به نقشه‌های رؤیت پذیری مراجعه فرمایید). ثانیاً هرکسی وظیفه خودش را در مورد تکالیف شرعی دارد. وقتی ما می‌توانیم به اعلام کشور عربستان اعتماد کنیم که هم ملاکشان درست و دقیق باشه و هم روش مشخصی داشته باشند. ممکن است شما به علت عدم اعتماد به بنده حرف بنده را قبول نکنید، ولی توصیه می‌کنم از رصدگرانی که به آن‌ها اعتماد دارید بپرسید».

مخاطب دیگری می‌پرسد: «اگر عیبی نداره و از بیت‌المال این پول فراهم می‌شه لطفاً بفرمایید چه مقدار دستمزد برای این کار و یا حضور در ستاد استهلال برای هر روز/ ساعت دریافت می‌کنید؟»

مقدس زاده پاسخ می‌دهد: «سالی حدود ۳۰۰ هزار تومان می‌دهند».

فارغ از بحث‌ها و حواشی صورت‌گرفته درباره این عکس، اما به نظر می‌رسد پاسخگویی این روحانی شایسته تقدیر است و جالب آنکه بسیاری از کاربران به این نکته اشاره کرده‌اند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.