گرانی کاغذ نمایشگاه کتاب را تحت تاثیر قرار داده بود/ 300عنوان کتاب در نمایشگاه داشتیم

مدیر انتشارات شهید کاظمی در گفتگو با حلقه وصل:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 18 ارديبهشت, 1398 - 13:30
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه جاری در مصلی بزرگ تهران برگزار شد و انتشارات شهید کاظمی با وجود مشکلات این حوزه در سال اخیر از جمله کمبود و گرانی کاغذ همچون سال های گذشته با دستانی پر میزبان دوستداران کتاب و دانایی بوده است.

سرویس معرفی: حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی قم در خصوص نمایشگاه کتاب امسال با حلقه وصل به گفتگو پرداخت و بیان داشت: این انتشارات از سال ۱۳۹۰ کار خود را شروع کرده است و از همان سال نیز در تمام دوره‌های نمایشگاه کتاب حضور داشته است. البته امسال قدری متفاوت بود و به دلیل شرایط خاص اقتصادی اوضاع قدری فرق می کرد و سال سختی در حوزه نشر بود.

خلیلی ادامه داد: خب سال 97 و اوایل امسال مسئله ی کمبود کاغذ و گرانی ها اثراتی در نمایشگاه سی ودوم داشت که می توان گفت در ارتقا کیفی نمایشگاه اثرگذار بود. خب کمبود کاغذ از یک سو موجب شد تا هر اثری منتشر نشود و از طرفی گرانی ها به ویژه ی گرانی کتاب هم باعث شد نخبگان و خریداران واقعی کتاب به نمایشگاه بیایند و در واقع اکثر افرادی که وارد غرفه ها می شدند کتاب می خریدند و این به عقیده ی من نشان از ارتقا کیفی نمایشگاه داشت.

مدیر انتشارات شهید کاظمی تصریح کرد: مسئله ی دیگر در این دوره از نمایشگاه که مرتبط با کمبود کاغذ هم بوده است، عدم انتشار کتاب های جدید توسط برخی ناشران بود. البته عده ای از ناشران کاغذ تعاونی هم دریافت کرده بودند اما محصول جدیدی برای عرضه نداشتند و به این جهت فروش کتاب های جدید رونق بیش تری در دیگر انتشارات داشت.

این فعال فرهنگی ضمن اشاره به عرضه ی 300 عنوان کتاب در نمایشگاه سی و دوم خاطر نشان کرد: انتشارات شهید کاظمی هم البته مستثنی نبوده و با این مشکلات مواجه بوده است، به هر صورت ما در جنگ اقتصادی و تحریم قرار داریم. یا باید عرصه را خالی می کردیم و یا با مدیریت جهادی و اقتصادمقاومتی به راهمان ادامه می دادیم که ترجیح ما ادامه ی مسیر و دستیابی به اهدافمان بود.

35عنوان کتاب جدید عرضه شد

وی اضافه کرد: قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب با همکاران و دوستان در خصوص نمایشگاه برنامه ریزی ها صورت گرفت و بروز سه اتفاق برای نمایشگاه امسال پیش بینی شد. اول اینکه به دلیل همان بحث گرانی ها خریداران واقعی و نخبگان از نمایشگاه بازدید خواهند کرد، دوم بحث تولید کتاب های جدید و نکته ی سوم عرضه ی محصولات با قیمت پایین تر و مناسب تر بود که تجربه کاری در طول این سال ها نشان از این امر داشت و ما تلاش کردیم با توجه به این سه مبحث وارد نمایشگاه کتاب سی و دوم شویم.

خلیلی در ادامه اظهار داشت: طی سال 97 تا اوایل 98 ما  75 عنوان کتاب جدید تولید کردیم که از این تعداد حدود 40 کتاب در طول سال رونمایی و روانه ی بازار نشر شد و 35 عنوان کتاب هم همزمان با نمایشگاه رونمایی شد و در واقع برای نخستین بار عرضه گردید.
مدیر انتشارات شهید کاظمی با بیان اینکه عمده فعالیت‌های انتشارات در سه حوزه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و بیانات مقام معظم رهبری است افزود: در طول نمایشگاه سه عنوان کتاب «سربلند»، «یادت باشد» و «خط مقدم» پرفروش ترین های انتشارات ما بودند.

وی یادآور شد: خب مسلماً کار در وادی ادبیات دفاع مقدس با توجه به موضوع آن از حساسیت بیش تری برخوردار است و باید در این حوزه دقت بیشتری اعمال شود. اما با تمام موانع و یا سختی‌های کار در حوزه چاپ آثار دفاع مقدس با آن روبرو هستیم به برکت خون شهدا از این آثار استقبال خوبی صورت گرفته است.  به ویژه در بخش شهدای مدافع حرم همچنان شاهد استقبال مردم هستیم و این عزیزان خریداران زیادی دارند.

این فعال فرهنگی به برخی از آثار جدید در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: اغلب تولیدات جدید که در قالب داستان و رمان از سوی این انتشارات عرضه می‌شود، کتاب هایی است از محمد علی جعفری، حمید حسام، سید محسن امامیان، فائزه حداد غفاری، حسن و حسین شیردل، سید محمد ستاری وفایی، بهزاد دانشگر، زینب عرفانیان و... .

خلیلی ادامه داد: کتاب «سعی هشتم» روایتی جدید از زندگی حضرت هاجر،  نوشته سید محسن امامیان، «عروسی لاکچری» نوشته محمد علی جعفری دربردارنده مجموعه داستان کوتاه و «دهلیز انتظار» اثر حمید حسام، «سقف سفید» و «تاکتیک»  اثر حسن و حسین شیر دل، «دوستت دارم دمشق» به کوشش جمعی از نویسندگان جوان از جمله مجموعه کتابهایی ست که در این دوره از نمایشگاه کتاب عرضه شد.

مدیر انتشارات شهید کاظمی خاطر نشان کرد:  همچنین در بخش مدافعان حرم می‌توان به کتاب‌های «هفت روز دیگر» روایت زندگی شهید سالخورده نوشته مصیب معصومیان، «من میمانم تو برگرد» در خصوص شهید قبادی نوشته صادق عباسی ولدی، «تیدا» زندگی شهید حیدر جلیلوند به قلم شهلا پناهی، «راز پلاک سوخته» خاطرات و دستنوشته های شهید طهماسبی اثر علی ابراهیمی، «سرمشق» خاطرات منتشر نشده از شهید محسن حججی به کوشش مؤسسه شهید کاظمی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همچنین دو اثر از حمید داوود آبادی از جمله «سی و هفت سال» داستان ربودن حاج احمد متوسلیان؛ طولانی ترین گروگان گیری قرن  و کتاب «ناگفته ها» که شامل ناگفته های 40 سال انقلاب و دفاع مقدس زندگی حمید داوود آبادی ست نیز در این دوره از نمایشگاه عرضه گردید. عرضه ی کتاب های جدید نیز معمولا با حضور نویسندگان آثار همراه با جشن امضاء بوده است.

خلیلی با اشاره به بخش ترجمه انتشارات شهید کاظمی تصریح کرد: اقدام به ترجمه تعدادی از کتاب های برگزیده و پرفروش با محوریت فرهنگ مقاومت از دیگر فعالیت های این انتشارات در سال های اخیر بوده است که از جمله این موارد می‌توان به کتاب «از افغانستان تا لندنستان»، «تاریخ درخشان آل سعود»، «پدر معنوی حزب الله» و «عطش» اشاره کرد این مجموعه با ترجمه وحید خضاب منتشر شده  است.

این فعال حوزه ی نشر تأکید کرد: همچنین این انتشارات با 15 کتاب ترجمه شده در بخش بین الملل حضور یافت که این کتب توسط واحد بین الملل نشر شهید کاظمی به زبان عربی ترجمه و همزمان در کشورهای عربی چون عراق، سوریه، لبنان و... نیز عرضه می گردد.

مدیر انتشارات شهید کاظمی در ادامه به حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه اشاره کردو بیان داشت: در جریان بازدید رهبر انقلاب از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رهبر انقلاب تاکید کردند که کاری که پهلوی در راستای افشاگری امور مدیریتی قاجار کرد ما با پهلوی انجام ندادیم و در این راستا کوتاهی شده است گرچه ما آثاری در حوزه ی انقلاب نیز عرضه کرده ایم اما مطالبه ی مقام معظم رهبری در این حوزه موجب شد تا از همان نمایشگاه پیگیر این مطلب شویم.

خلیلی اضافه کرد: بر این اساس و باتوجه به تاکیدات رهبر انقلاب با چند نویسنده از جمله حسن روزی طلب، محمدعلی جعفری، بهزاد دانشگر و وجیهه سامانی مذاکراتی را آغاز کردیم تا آثاری با این مضامین را منتشر کنیم.

وی یادآور شد:  البته مقام معظم رهبری پیرامون چند مسئله تاکید کردند ابتدا موضوع کاغذ و دوم انتشار کتاب هایی با محوریت افشای خیانتهای پهلوی، از این رو تصمیم گرفتیم در قالب های مختلف رمان، داستان کوتاه و یا مجموعه آثاری اقدام به انتشار کتاب کنیم و برای سال آینده حتماً پنج الی ده عنوان کتاب در این حوزه منتشر خواهیم کرد و چشم انداز ما لبیک به مطالبه ی مقام معظم رهبری خواهد بود. البته 20 عنوان کار با محوریت شهدای مدافع حرم نیز در دست داریم که به تدریج معرفی وعرضه خواهند شد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.