سنگِ تمام امام رضایی‌ها برای مردم +عکس و فیلم

نگاهی به فعالیت‌های قرارگاه جهادی امام رضا(ع) در بحران سیل؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 25 فروردين, 1398 - 13:30
هرچند به دلیل بسته بودن مسیرهای منتهی به شهرستان معمولان، دسترسی گروه‌های امدادی به این منطقه سخت بود اما نیروهای قرارگاه امام رضا(ع) با حدود چهار ساعت پیاده‌روی، خود را به آنجا رسانده و از طریق مسیری که به صورت موقت باز شده بود مقداری لوازم طبخ غذا را به آن منطقه وارد کردند تا امکان تهیه و توزیع غذای گرم در آنجا فراهم شود.

سرویس حاشیه‌نگاری: هرچند بسیاری از گروه‌های جهادی در حال حاضر در مناطق سیل‌زده استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان حاضر هستند و به صورت تمام وقت در حال خدمت‌رسانی‌اند، با این حال برخی از گروه‌های جهادی همچون قرارگاه جهادی امام رضا(ع) از همان روزهای آغازین بحران سیل، در مناطق سیل‌زده حاضر شدند و اقدامات خود را آغاز کردند.

در واقع یکی از تفاوت‌های گروه جهادی امام رضا(ع) و امثال آن با سایر گروه‌ها در این است که این قرارگاه به خوبی نشان داد ساماندهی خوبی در آن انجام شده به گونه‌ای که اعضای این گروه جهادی توانایی دارند به فاصله کمی از وقوع بحران، تیم‌ها و تجهیزات خود را آماده و به سرعت به محل وقوع حادثه اعزام شوند. با وجود این، برخی دیگر از گروه‌ها به دلایل مختلفی برای اینکه بتوانند تیم و تجهیزات خود را فراهم و به محل بحران اعزام شوند، وقت بیشتری نیاز دارند.

در ادامه نگاهی به فعالیت‌های قرارگاه جهادی امام رضا(ع) در مناطق سیل‌زده خواهیم داشت:

* فعالیت در لرستان
قرارگاه امام رضا(ع) از تاریخ ۱۶ فروردین ماه ستاد اصلی امدادرسانی به سیل‌زدگان را در لرستان راه اندازی کرد و در سه منطقه نورآباد، پلدختر و معمولان شروع به خدمات رسانی و تخلیه گل و لای از منازل مردم کرد.

ارسال اقلام بهداشتی، آب آشامیدنی، لباس و پتو به همراه راه‌اندازی آشپزخانه طبخ غذای گرم از جمله اقدامات قرارگاه امام رضا(ع) در پلدختر است. فعالیت‌های درمانی از دیگر اقدامات جهادگران قرارگاه امام رضا(ع) در شهرستان پلدختر بوده است.

همچنین قرارگاه جهادی امام رضا(ع) با انتشار اطلاعیه‌هایی با عنوان «ایرانی برای ایرانی» از نیروهای داوطلب برای حضور و کمک‌رسانی(لایروبی منازل و زدودن گل و لای) در مناطق سیل‌زده پلدختر نیز دعوت به عمل آورد.

هرچند به دلیل بسته بودن مسیرهای منتهی به شهرستان معمولان، دسترسی گروه‌های امدادی به این منطقه سخت بود اما نیروهای قرارگاه امام رضا(ع) با حدود چهار ساعت پیاده‌روی، خود را به آنجا رسانده و از طریق مسیری که به صورت موقت باز شده بود مقداری لوازم طبخ غذا را به آن منطقه وارد کردند تا امکان تهیه و توزیع غذای گرم در آنجا فراهم شود.

هر ساعت يك منزل تحويل سيل زدگان داده مي‌شود
بيش از ۴۰ جهادگر قرارگاه امام ‌رضا(ع) مستقر در معمولان خانه‌های سیل‌زدگان را یک به یک از گل و لای پاكسازی كرده و تاكنون ده‌ها منزل تحويل داده شده است.

فیلم | گزارش میدانی مسئول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) از پلدختر

* فعالیت در خوزستان
قرارگاه جهادی امام رضا(ع) در مناطق سیل‌زده استان خوزستان نیز فعالیت‌هایی داشته است. از جمله فعالیت‌های این قرارگاه(با همکاری سپاه و بسیج) در شهر عین دو اهواز است که با ایجاد سیل‌بند از ورود سیلاب بیشتر به این منطقه جلوگیری کرده است.

نجات روستای بيوض در اعماق كارون
گروه شناسایی قرارگاه امام رضا(ع) اخیرا متوجه تركيدگی دو عدد لوله آب شرب منطقه در عمق ۵ متری كارون در قسمت روستای بیوض بخش اسماعیلیه واقع در چهل کیلومتری اهواز شده و با توجه به دِبی بالای آب از اين نقاط و ايجاد خطرات احتمالی برای منازل روستایی، غواصان داوطلب قرارگاه طی عملياتی سخت و طولاني موفق به مهار آب شده و نقاط شكست لوله را پر كردند.

قرارگاه جهادی امام رضا(ع) همچنین در همان روزهای ابتدایی وقوع سیل در استان مازندران نیز گروه‌های استانی خود را به این مناطق اعزام کرد. عمليات تخليه آب و لجن مانده در منازل مردم و امدادرسانی به هموطنان سیل‌زده در روستای دینه از جمله فعالیت‌های این گروه جهادی در استان مازندران است.

در ادامه تصاویری از فعالیت‌های گروه جهادی امام رضا(ع) در پی وقوع سیل در استان مازندران آمده است:

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.