خبرهایی از ادامه بارش ها در کشور/ خسارات سیل به هموطنان و ادامه کمک رسانی به سیل زدگان

گزارشی از آخرین وضعیت استان های درگیر سیل؛
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 15 فروردين, 1398 - 11:45
امروز به جز در جنوب شرق در سایر نقاط کشور بارش پیش‌بینی می‌شود، در مناطق سردسیر و کوهستانی، غرب، زاگرس مرکزی و البرز مرکزی بارش‌ها به شکل برف است و آسمان تهران نیز کمی ابری تا نیمه ابری همراه با بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

سرویس حاشیه نگاری: امروز به جز در جنوب شرق در سایر نقاط کشور بارش پیش‌بینی می‌شود، در مناطق سردسیر و کوهستانی، غرب، زاگرس مرکزی و البرز مرکزی بارش‌ها به شکل برف است و آسمان تهران نیز کمی ابری تا نیمه ابری همراه با بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

سیلاب 500 میلیارد تومان به اراضی مازندران خسارت وارد کرد

عزیزالله شهیدی‌ در خصوص خسارات سیل به کشاورزان مازندران گفت: از 27 اسفند 97 که بارندگی و سیل در استان شروع شد تا امروز خسارت‌های زیادی به کشاورزی استان وارد شد و با تلاش استاندار و همه دستگاه‌های اجرایی استان شاهد مدیریت بحران و کاهش خسارت‌ها به استان بودیم.

وی افزود: جهاد کشاورزی با همکاری بخش خصوصی توانست با حضور پررنگ در عرصه از مراکز جهاد کشاورزی تا گروه‌های جهادی، همگی در خدمت‌رسانی به خسارت دیدگان تلاش کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه میزان خسارت به کشاورزی استان بالغ بر 550 میلیارد تومان برآورد شده است، تصریح کرد: اثرات ماندابی آب در باغات و مزارع موجب کاهش عملکرد و لطمه به تولید می‌شود.

شهیدی فر بیان کرد: هر هکتار اراضی زراعی خسارت دیده دو میلیون تومان بلاعوض و دو میلیون تومان تسهیلات بدون بهره و هر هکتار باغ خسارت دیده 5 میلیون تومان بلاعوض و 5 میلیون تومان تسهیلات بدون بهره پرداخت می‌شود.

وی با اعلام اینکه برای واحدهای دام و طیور و زنبور عسل کمک بلاعوض و تسهیلات بدون بهره پرداخت می‌شود، افزود: از همکاری صمیمانه مردم با گروه‌های مدیریت بحران قدردانی می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه استاندار مازندران با تمام قوا در صحنه حاضر بود و در مدیریت بحران نقش اصلی و اساسی داشت، تصریح کرد: اراضی شالیزاری، باغ‌ها،  مزارع، واحدهای دام و طیور و شیلات خسارت دیده برای دریافت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بدون بهره به بانک معرفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه کشاورزان خسارت دیده برای تکمیل پرونده‌های خسارت به مراکز جهاد کشاورزی در استان مراجعه کنند، تاکید کرد: کارشناسان و محققان جهاد کشاورزی تا پایان کار در کنار کشاورزان و خسارت‌دیدگان هستند.

ادامه خدمات سپاه سمنان به سیل‌زدگان گلستان و مازندران

حمید دامغانی گفت: تسریع در همکاری و یاری و امداد‌رسانی به هنوطنان سیل‌زده ضروری است و سپاه استان سمنان با قوت به این خدمت ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ملت ایران همواره و در صحنه‌ها و میدان‌های مختلف وحدت و انسجام خود را به بیگانگان که چشم دیدن این وحدت و همدلی را ندارند و بارها به اثبات رسانده است گفت: حادثه سیل اخیر و شتافتن مردم کشورمان در یاری به سیل‌زدگان نمادی دیگر از وحدت ملت ایران اسلامی است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با تأکید بر تشدید همکاری بین دستگاه‌های اجرایی در امدادرسانی به مردم سیل‌زده در شمال و جنوب کشور گفت: رسالت سپاه پاسداران خدمت به مردم آسیب‌دیده است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

دامغانی با تأکید بر اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر کمک به سیل‌زدگان اظهار داشت: سپاه استان سمنان از همان روزهای نخست وقوع حادثه سیل در 2 استان همسایه گلستان و مازندران به یاری سیل‌زدگان شتافته است و اقدامات و امدادرسانی‌ها همچنان ادامه دارد.

وی از واگذاری بازسازی 80 روستای سیل‌زده شهرستان‌های بهشهر و گلوگاه استان مازندران به سپاه استان سمنان خبر داد و افزود: تا کنون پنج دستگاه کامیون 10 تنی مواد غذایی، هفت نفربر و تریلی برای حمل‌ و نقل تجهیزات و مردم سیل‌زده و همچنین یک نانوایی سیار برای پخت نان به استان گلستان اعزام شده است.

فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) استان سمنان با اشاره به اقدامت سپاه استان در کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده در شما‌ل کشور اظهار داشت: بازگشایی جاده در برخی از روستاهای توابع بهشهر و گلوگاه و بازسازی یک دهنه پل در این منطقه برخی از اقدامات انجام شده است.

دامغانی از عموم مردم نوعدوست استان سمنان خواست تا با کمک‌های نقدی و غیرنقدی به کمک مردم سیل‌زده بشتابند تا هر چه سریع‌تر روال زندگی آنان به حالت قبل بازگردد.

وی خاطرنشان کرد: سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان تاکنون کمک‌های خیران استان را به دست مردم سیل‌زده آق قلا، بهشهر و گلوگاه رسانده است.

 

محموله کمک‌های سپاه با یک فروندهواپیمای ایلیوشین‌ به ایلام رسید

جمال شاکرمی از ورود یک فروندهواپیمای ایلیوشین، به فرودگاه شهدای ایلام خبرداد و اظهار داشت:‌   محموله کمکهای سپاه به سیل زدگان ایلام را به دستور سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه بارگیری  و این هواپیما امروز وارد ایلام شده است.

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام گفت: محموله کمک‌ها به محض تخلیه جهت توزیع در بین سیل زدگان استان به مناطق کانون بحران سیل ارسال می‌شوند.

وی خدمت بی منت را از وظایف سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام نام برد و خاطرنشان کرد: تا اسکان و تامین مایحتاج و ایجاد بستر مناسب برای زندگی عادی سیل زدگان استان ایلام در کنار مردم بوده و خواهیم بود.

سیلاب خسارات جدی به برخی مدارس سوادکوه وارد کرد

عسگری نیکزاد امروز در حاشیه بازدید از مدارس خسارت دیده شده ناشی از سیل اخیر سوادکوه اظهار داشت: طغیان رودخانه تلار در شهرهای زیرآب و پل سفید به سه مدرسه آسیب‌های جدی وارد کرده است.

وی افزود: بر اثر سیلاب، نمازخانه دبستان روستای ازانده رودبار کاملا تخریب شد و آب به زیر ساختمان مدرسه نفوذ کرد. یکی از ساختمان‌های وابسته به هنرستان شهید بهشتی شهر زیرآب نیز با نفوذ آب به زیر آن  بلااستفاده شد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: وضعیت دبیرستان دخترانه الزهرا شهر زیرآب از دیگر مدارس استان متفاوت بود. سیل حیاط، سرایداری و سرویس‌های بهداشتی را به طور کامل با خود برد. آب به زیر مدرسه نفوذ کرد و هر لحظه احتمال ریزش ساختمان بیشتر  شده و این ساختمان بلااستفاده و از کاربری آموزشی خارج شده است.

نیکزاد گفت: در این دبیرستان 180 دانش آموز تحصیل می‌کنند که در اسرع وقت باید برای مدرسه جایگزین و انتقال دختران به آن مدرسه تدابیری اندیشیده شود. برای انجام اقدامات اولیه جهت تعیین مدرسه جایگزین دبیرستان الزهرا دستورات لازم را صادر کرد. مدارس پیشنهادی مورد  بازدید  قرار گرفت و برای تهیه تجهیزات و امکانات، با مدیرکل نوسازی مدارس مازندران جلسه‌ای فوری تشکیل شد.

وی تاکید کرد: پس از تبادل نظر و بررسی مدارس مختلف برای همه دانش‌آموزان دبیرستان الزهرا محل تحصیل انتخاب و آماده شد. دانش آموزان این دبیرستان در روز شنبه 17 فروردین در مدرسه جدید حضور می‌یابند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران یادآور شد: آب در روز چهارشنبه فروکش کرد و برای جلوگیری از فروریختن ساختمان دبیرستان الزهرا اقدامات عملیاتی شروع شده است.

40 بالگرد ارتش آماده خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان

امیر یوسف علی قربانی در جلسه ستاد بحران لرستان اظهار داشت: ما برای سیلاب و آب‌گرفتگی‌ها در استان‌های لرستان، کرمانشاه، کهکیلویه‌ و بویراحمد، گلستان، خوزستان، چهارمحال‌ و بختیاری، تبریز، سنندج و ایلام فعالیت داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه 40 فروند در پایگاه‌های هوانیروز اصفهان، مسجدسلیمان و کرمانشاه آماده خدمت‌رسانی به مردم است، افزود: در روز گذشته از مسجدسلیمان با پنج فروند و 2 فروند از اصفهان حرکت کردیم و کار خدمات‌رسانی و امدادرسانی به مردم را شروع کرده‌ایم.

فرمانده هوانیروز ارتش عنوان کرد: در روز گذشته 410 نفر و 30 تن بار را جابه‌جا کرده‌ایم، 90 ساعت پرواز و 180 سورتی پرواز را نیز داشته‌ایم و در مجموع 50 تن بار، 800 نفر نیرو با حدود 200 ساعت پرواز و 400 سورتی پرواز را جابه‌جا کرده‌ایم.

وی بیان کرد: بالگردهای ما در روستاهای سیل‌زده برای امدادرسانی و انجام خدمات ما یک یا 2 ساعت در روی زمین بود و فعالیتی را انجام نداد، چون آذوقه باید به‌دست ما می‌رسید تا آن ها را بتوانیم توزیع کنیم؛ در هنگام توزیع آذوقه‌ها در مناطق سیل‌زده پلدختر افرادی حضور نداشتند تا آذوقه‌ها را از ما تحویل بگیرند، مردم هجوم می‌آورند و باید این مشکل برطرف شود.

قربانی گفت: در معمولان خیلی مشکل داشتیم و با سخت‌ترین شرایط توانسته‌ایم فرود بیاییم، کسی هم نبود مکانی را برای فرود ما تعیین کند، بالگردهای ما به‌واسطه  علم خود در زمین فرود می‌آمدند و این اقدام خطرناکی بود که پرواز را به مشکل انداخت.

فرمانده هوانیروز ارتش خاطرنشان کرد: روستاهای ذیل غربی از معمولان تا پلدختر و چم‌مهر نیازمند آذوقه‌رسانی هستند و تنها راه انجام همین کار نیز برقراری پل هوایی برای بالگردها بوده که ما آن را برقرار کرده‌ایم؛ خانواده‌ها به نان، آب، وسایل بهداشتی و زیست‌محیطی نیاز دارند‌.

وی افزود: 40 فروند در پایگاه‌های ما برای خدمات‌رسانی به شهر معمولان و روستاها آماده است، برخی روستاها مشکلات عدیده‌ای دارند که ما توانستیم آذوقه را به‌دست آنان برسانیم.

فعالیت آموزشی مدارس پلدختر و معمولان از 24 فروردین آغاز می‌شود

رضا زینی‌وند مقدم صبح امروز در جمع خبرنگاران از تعطیلی مدارس در مناطق سیل‌زده استان خبر داد و اظهار داشت: فعالیت آموزشی مدارس پلدختر و معمولان با یک هفته تأخیر آغاز می‌شود.

وی افزود: با هماهنگی استاندار لرستان، فعالیت آموزشی مدارس شهری و روستایی پلدختر و معمولان از 24 فروردین آغاز می‌شود.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش لرستان عنوان کرد: در سایر شهرستان‌ها و مناطق سیل‌زده نیز مطابق مصوبه ستاد مدیریت بحران لرستان و به‌محض تصمیم فرمانداران اعلام می‌شود.

قرارگاه حضرت معصومه قم برای کمک به مردم پلدختر تشکیل شد

سردار سید محمد تقی شاهچراغی اظهار داشت: سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) با تشکیل قرارگاه حضرت معصومه(س) برای کمک‌رسانی به اهالی منطقه عمومی پلدختر و نیز اعزام گروه‌های جهادی استان به این منطقه اقدام کرده است.

وی افزود: شهروندان قمی می‌توانند امکانات گرمایشی و سرپناهی مانند چادر، پتو، لباس گرم و مواد غذایی را به پایگاه‌های جمع‌آوری تحویل دهند.

قم به عنوان معین استان لرستان در سیل اخیر تعیین و شماره حساب 3810-36-11503434-005 بانک انصار نیز به نام سازمان بسیج سازندگی قم جهت واریز کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان اعلام شده است.

بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین در لرستان رودخانه‌های این استان در شهرستان‌های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد، ستاد مدیریت بحران لرستان قبل از وقوع سیل اطلاع‌رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.

اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل‌های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل‌زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.