«اوستا عبدالحسین» چگونه لایق شهادت شد؟ +صوت و فیلم

به مناسبت سالروز شهادت عبدالحسین برونسی؛
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 23 اسفند, 1397 - 15:45
عبدالحسین‌ برونسی‌ یکی از سرداران شهید خراسان رضوی است که ۲۳ اسفندماه سال ۱۳۶۳ و در حالی که مسوولیت فرماندهی «تیپ ۱۸ جوادالائمه(ع)» را بر عهده داشت در عملیات «بدر» و شرق دجله به شهادت رسید.

سرویس معرفی: ۲۳ اسفندماه سالروز شهادت شهیدی است که به قول رهبر انقلاب او نه «دکتر» است نه «استاد»، بلکه وی «اوستا عبدالحسین» است و اهل کار دستی و بنایی و شاگردی بوده است. اما این شهید از نظر معرفت و آشنایی با حقایق به جایگاهی می‌رسد که نه تنها قبل از پیروزی انقلاب اقدامات قابل‌توجهی را انجام داده است بلکه در ۸ سال دفاع مقدس رشادت‌های بسیاری را از خود نشان داد.

عبدالحسین‌ برونسی‌ یکی از سرداران شهید خراسان رضوی است که ۲۳ اسفندماه سال ۱۳۶۳ و در حالی که مسوولیت فرماندهی «تیپ ۱۸ جوادالائمه(ع)» را بر عهده داشت در عملیات «بدر» و شرق دجله به شهادت رسید.

* فرازی‌ از وصیت‌نامه‌ شهید
شما ای‌ زن‌، چون‌ زینب‌ کبری‌(سلام‌الله علیها) فرزندانم‌ را هم‌ پدری ‌کن‌ و هم‌ مادری‌، مادری‌ که‌ اسلام‌ می‌گوید. همسر عزیزم‌، شما هفت‌ فرزند دارید، باید آن‌ها را آنچنان‌ با اسلام‌ آشنا کنید که‌ روز قیامت‌ هم‌ به‌ درد خودت‌ بخورند و هم‌ به‌ درد من‌. در راه‌ امام ‌خمینی که‌ همان‌ راه‌ قرآن‌ و راه‌ امام‌ حسین(ع)‌ است‌ بروند تا سر حد شهادت‌. از همه‌ شما می‌خواهم‌ که‌ هر موقع‌ پسرانم‌ را داماد کردید، یک‌ دختر مومن‌ بگیرید، فاطمه‌ و زهرا را هم‌ یک‌ شوهر مومن‌ برایشان‌ انتخاب‌ کنید، برای‌ داماد و عروس‌ کردن‌ فرزندانم‌ پی‌ مال‌ دنیا نروید، فقط‌ ببینید که‌ از همه‌ بهتر، خدا را می‌شناسد، ملاک‌ خدا باشد. در هر کار اگر انسان‌ خدا را در نظر بگیرد انحراف‌ ایجاد نمی‌شود.

همسر عزیزم‌! اگر شما این‌ حرف‌هایی‌ که‌ من‌ در وصیت‌ نامه‌ نوشتم‌، عمل‌ کردید، من ‌اگر در راه‌ خدا شهید شدم‌، شما را تا به‌ بهشت‌ نبرم‌! خودم‌ نمی‌روم‌. از همه‌ شما می‌خواهم‌ که‌ مرا حلال‌ کنید و از پدر و مادر مهربانم‌ هم ‌می‌خواهم که‌ مرا حلال‌ کنند.

 * ماجرای توسل شهید برونسی به حضرت زهرا(س)
در ادامه صوتی از سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی درباره ماجرای توسل شهید برونسی به حضرت زهرا(س) آمده است:

صوت | ماجرای توسل شهید برونسی به حضرت زهرا(س)

* اگر برونسی شهید نمی‌شد...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ سوم اسفندماه سال ۸۸ در دیدار اعضای خانواده‌ی شهید عبدالحسین برونسی فرمودند: «میدانید، در دفاع هشت ساله - در مجموعه‌ی داوطلبان و سپاه و اینها - هیچکس بعنوان فرمانده و رئیس وارد میدان نمیشد؛ همه بر اساس تلاش خودشان به مقامات بالا میرسیدند؛ یعنی یک نفری وارد میشد، بسیجی معمولی بود؛ بعد میدیدند آدم قابلی است، میشد فرمانده‌ی دسته یا فرمانده‌ی گروهان، بعد میشد فرمانده‌ی گردان، بعد میشد فرمانده‌ی تیپ، میرفت بالا. مدیریت جنگِ آن زمان هم فقط مدیریت نظامی نبود؛ من چون اوائل کار، مدت کوتاهی از نزدیک کارها را میدیدم، بعد هم که از دور؛ تهران بودیم، لاکن جریانها را میفهمیدم و میدانستم. مدیریت، صرفاً مدیریت نظامی نبود؛ مدیریت سیاسی بود، مدیریت فکری بود، مدیریت انسانی و ادبی و اخلاقی بود؛ تا کسی این چیزها را نداشت، نمیتوانست مجموعه‌ی زیردست خودش را اداره کند و هدایت بکند. این شهید عزیز وارد میشود؛ نه معلومات دانشگاهی دارد، نه عنوان و تیتر رسمی و دانشگاهی دارد، اما آنچنان در کار مدیریت جنگ پیشرفت میکند که به مقامات عالی میرسد و شخصیت برجسته‌ای میشود؛ شخصیت جامع‌الاطرافی که مثلاً فرمانده‌ی تیپ میشود، بعد هم به شهادت میرسد. ایشان اگر چنانچه به شهادت نمیرسید، مقامات خیلی بالاتر - از لحاظ رتبه‌های ظاهری - را هم طی میکرد».

فیلم کامل بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای خانواده‌ی شهید عبدالحسین برونسی در ادامه آمده است:

فیلم | بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای خانواده‌ی شهید برونسی

* روایتگری شنیدنی حسن عباسی درباره شهید برونسی
در ادامه روایتگری شنیدنی حسن عباسی درباره شهید برونسی را ببینید.

روایتگری شنیدنی حسن عباسی درباره شهید برونسی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.