نگاه ویژه نمایش «تشت» به آسیب‌شناسی تعزیه

تا 27 اسفندماه در بیرجند به روی صحنه می رود؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 22 اسفند, 1397 - 14:00
نمایش «تشت» که برگزیده جشنواره تئاتر استانی خراسان‌جنوبی در حوزه نمایش بوده است با محوریت آسیب شناسی تعزیه تا27 اسفندماه در سالن گلبانگ بیرجند به روی صحنه می رود.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، مجید کریمیان رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران از اکران نمایش «تشت» که برگزیده جشنواره تئاتر استانی خراسان‌جنوبی در حوزه نمایش بوده است خبر داد و گفت: اکران نمایش از 20 اسفند آغاز و تا 27 اسفندماه امسال در سالن گلبانگ بیرجند ادامه می یابد.

وی تصریح کرد: مضمون این نمایش عالی و نوع و شیوه فنی اجرای آن توسط تیم متبهر تولید شده که انگیزه حوزه هنری را برای حمایت از این اثر بالا برده است.

رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نمایش «تشت» قصد دارد نگاه نویی به حوزه تعزیه داشته باشد، یادآور شد: با توجه به فرمایشات رهبری در مورد گام دوم انقلاب باید به دو موضوع شامل توجه صادقانه به نیازهای جوانان و نوآوری در سرمایه‌های معنوی که از سده‌های گذشته و دوران‌های تاریخی برای ما باقی مانده توجه شود.

میثم صدرا کارگردان نمایش تشت نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: رسانه‌ها در بخش زیادی از فرهنگ‌سازی عمومی نمایش‌ها می‌توانند کمک نمایند.

صدرا با اشاره به اینکه تولید نمایش «تشت» از 6 ماه گذشته کلید خورده و نویسنده آن محسن حسین‌زاده است، یادآور شد: عوامل اجرایی این نمایش از تمام رنج‌های سنی انتخاب شده‌اند.

وی با بیان اینکه نمایش «تشت» یک نمایش ارزشی بوده که نگاه ویژه‌ای به آسیب‌شناسی مبحث تعزیه دارد، افزود: این نمایش به‌طور مستقیم در مورد تعزیه صحبت نمی‌کند بلکه در لایه‌های بعدی نمایش در این موضوع بحث می‌نماید.

تعزیه؛ قوی‌ترین ساختار نمایشی ایران

کارگردان نمایش تشت اضافه کرد: در این نمایش اتفاقی که مهم بوده مدنظر قرار دادن نگاه گروه‌های سنی مختلف جامعه در مورد مسأله تعزیه و افراط و تفریط‌هایی که در مورد این مسأله وجود دارد، است.

صدرا با اشاره به اینکه تعزیه همچنان که یک کار مذهبی بوده یک فرهنگ نیز هست و نباید ساختار آن از بین برود، تصریح کرد: این نمایش قصد دارد اتفاقی که به لحاظ فرهنگی برای مسأله تعزیه رخ می‌دهد و برخوردی که بزرگترهای این مجموعه را مورد بررسی قرار دهد.

وی به اصالت تعزیه و عزاداری برای امام حسین‌(ع) اشاره کرد و گفت: تعزیه با توجه به فرهنگ‌های مختلف مردم ایران در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود اما متأسفانه این روزها اتفاقات بدی در فضای عزاداری شکل گرفته که شأن و اصالت عزدارای برای امام حسین(ع) را از بین می‌برد.

کارگردان نمایش تشت با اشاره به اینکه تعزیه یک نمایش معمولی نبوده بلکه یکی از قوی‌ترین ساختارهای نمایشی ایران را دارد، تأکید کرد: باید جذابیت‌های بصری برای جذب جوانان در نمایش تعزیه رعایت شود.

کارگردان نمایش تشت به جوایز کسب شده این نمایش در دوازدهمین جشنواره تئاتر استانی خراسان‌جنوبی انتخابی فجر اشاره و خاطرنشان کرد: کسب کارگردانی سوم، نویسندگی دوم، بازیگری مرد دوم و سوم و کسب جایزه نخست طراحی پوستر و بروشور در دوازدهمین جشنواره تئاتر استانی جزو افتخارات این نمایش است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.