قرارگاهی که کریمانه از رنج سفر زائران می کاهد/ اسکان رایگان ۲ هزار زائر در اقدامی آتش به اختیار

وقتی خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی الگو می‌شود؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 15 اسفند, 1397 - 09:30
سال 84 به همت جمعی از دانشجویان و طلبه های جوان در قم هیئتی مذهبی با عنوان «زینبیون» فعالیت خود را با برگزاری جلسات هفتگی آغاز می کند. اما تنها برپایی جلسات روضه و نوحه خوانی پایان مسیر و هدف این گروه جوان انقلابی نیست آنها به تدریج به فعالیت های فرهنگی و جهادی نیز ورود پیدا می کنند و اکنون بعد از گذشت بیش از 13 سال، به برکت نگاه حضرت معصومه(س) قرارگاه فرهنگی «کریمه» را جهت ارتقاء و بسط فعالیت های فرهنگی تبلیغی خودجوش خود راه اندازی کرده اند و با این آگاهی که دستان خالی و سینه ای پر از ارادت، واقعیت جاری بسیاری از زائران و دلدادگان اهل بیت(ع) است در نخستین اقدام اسکان رایگان 2 هزار زائر را همزمان با ایام وفات این بانوی کرامت رقم زدند.

محمدجعفر اسکندری مسئول قرارگاه «کریمه» و هیئت زینبیون در قم در خصوص فعالیت های این قرارگاه با حلقه وصل به گفتگو نشست.

وی ضمن اشاره به آغاز فعالیت های هیئت زینبیون بیان داشت: تقریباً نزدیک به 13 سال پیش با تعدادی از دوستان دانشجو و طلبه تصمیم به راه اندازی هیئتی جهت برگزاری جلسات هفتگی شدیم و در سال 84 هیئت مذهبی زینبیون را تأسیس کردیم.

اسکندری ادامه داد: البته فعالیت هیئت تنها به برگزاری جلسات هفتگی روضه خوانی محدود نشد و به تدریج فعالیت های فرهنگی و تبلیغی آغاز شد و دوستان طلبه و دانشجو در قالب کارهای جهادی در مناطق محروم و کم برخوردار به ارائه ی خدمات پرداختند.

مسئول قرارگاه «کریمه» در قم تصریح کرد: در طول این سال ها فعالیت های مختلفی صورت گرفته است از برگزاری دوره های آموزشی کاربردی راهبردی تا اعزام مبلغ، قاری، مجری، طراح و شاعر. در واقع محور فعالیت های این هیئت نیروسازی، کادرسازی و تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی بوده است که با عنایت کریمه ی اهل بیت(ع) در طول این سال ها صورت گرفته است و ما توانسته ایم در حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی خدمت رسانی کنیم.

وی ضمن اشاره به اعزام مبلغین به مناطق و شهرستان های مختلف استان افزود: به مناسبت های مختلف مذهبی و گاهاً ملی مبلغینی توسط این هیئت به مناطق مختلف اعزام می شوند که به صورت جهادی به ارائه ی خدمت می پردازند. در آخرین اعزام که در سالجاری صورت گرفته است در ایام وفات حضرت معصومه(س) 50 مبلغ به شهرستان های استان اعزام شدند.

مسئول هیئت زینبیون در قم اظهار داشت: تربیت سخنران،مداح و حتی مدیریت هیئت با همکاری جامعه مداحان و دیگر ارگان های فعال در این عرصه صورت گرفته است و دوره های مختلفی نیز برگزار گردیده است که در همین زمینه طرحی نیز برای سال آینده با عنوان «سبک سازان ولایی کشور» در حال برنامه ریزی و تدوین است که با همکاری جامعه مداحان بنا داریم اجرا کنیم.

اسکندری خاطر نشان کرد: برنامه ی دیگری که پیگیر آن هستیم در راستای اقدامات اقتصادی هیئت است. در واقع با توجه به شرایط اقتصادی امروز جامعه، در این طرح سعی می کنیم تا از هیئت های انقلابی و ارزشی حمایت کنیم و با حمایت اصناف، فروشگاهی را با مناسبت ترین قیمت جهت تهیه وسایل و ابزارهای مورد نیاز هیئات با عنوان «هیئت کالا» راه اندازی کنیم که با پنجاه فروشگاه رایزنی ها شروع شده و امیدواریم که این موضوع نیز به نتیجه برسد.

این فعال فرهنگی در ادامه به بانک ایده و طرح و اتاق فکر نیز اشاره کرد و ادامه داد: جدای از این طرح درسنامه ای نیز برای مدیران هیئات تهیه شده است تا دوستان با استفاده از این درسنامه خلاء هایی را که در این خصوص وجود دارد بتوانند پرکنند. اینکه مثلاً مدیریت هیئت چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت هایی که باید توسط مدیر هیئت انجام بگیرد شامل چه مواردی ست.

وی اضافه کرد: به طور کلی می توان گفت فعالیت های این هیئت در قالب مرکز نشر و ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی صورت می گیرد. ما همچنین در آستانه ایام فاطمیه نرم افزار اندروید «سخنران» را نیز تولید و عرضه کردیم برپایی نمایشگاه «فاطمیه» از دیگر بخش های فعالیت این هیئت است. فعالیت دیگری که پیگیر آن هستیم و تلاش می کنیم در فضای صمیمی و دورهمی بعد از روضه و جلسات هفتگی به آن بپردازیم گپ و گفتی درباره برنامه ابلاغی از سوی رهبری معظم انقلاب با موضوع «نقش هیئات و مراکز فرهنگی در تبیین گام دوم انقلاب و تمدن سازی انقلاب اسلامی» ست. 

اسکندری ضمن اشاره به راه اندازی قرارگاه فرهنگی «کریمه» تصریح کرد: با توجه به تمام فعالیت هایی که با محوریت هیئت زینبیون در طول این سال ها انجام داده ایم امسال متوجه خلائی اساسی در خصوص زیارت حضرت معصومه(س) شدیم و تصمیم گرفتیم به صورت خودجوش و مردمی در راستای فعالیت های اجتماعی و فرهنگی هیئت قرارگاهی را در جهت رفع این نیاز راه اندازی کنیم.

مسئول قرارگاه «کریمه» ادامه داد: در واقع در آستانه ی ایام وفات حضرت معصومه(س) در خصوص زوار این حرم کریمه شاهد بالا بودن هزینه های سفر شدیم و اینکه این مسئله در تشرف زائران نیز به قم اثرگذار بوده است به همین منظور طرحی را در جهت اسکان رایگان زوار ترسیم کردیم ودر نهایت قرارگاهی با عنوان «کریمه» را راه اندازی کردیم.

این فعال فرهنگی خاطر نشان کرد: بهتر است اینگونه بگویم که تصمیم گرفتیم ایام اربعین جسینی را الگو و معیار قرار دهیم با این تفکر که ما هم میزبان زائران حضرت معصومه(س) شویم.به همین خاطر فراخوانی را در جهت اسکان زائران در خانه ها، حسینیه ها و هیئات منتشر کردیم در ایام وفات این بانوی گرانقدر اسلام در سالجاری موفق به اسکان رایگان 2 هزار زائر شدیم و آنقدر این موضوع و اتفاق برای ما و هم استانی های ما حائز اهمیت بود که برای ایام شهادت حضرت زهرا(س)نیز این طرح را دنبال و برای زائران اسکان رایگان را فراهم کردیم.

وی اظهار داشت: حضرت معصومه س بانوی اهل قم، فاطمه ثانی، همچون نگینی درخشان در آسمان ایران است و این لطف خداوند است که توفیق خدمت گذاری را برای اهل قم رقم زده اند. رنج هزینه های سفر باعث شده مجموعه های کمتری در ایام شهادت حضرت معصومه س به صورت دسته جمعی به شهر مقدس قم سفر کنند. در همین راستا این قرارگاه با هدف تأمین رفاه ، امنیت وآسایش هرچه بیشتر زائرین بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) و اولین و اساسی ترین نیاز ایشان یعنی اقامتگاه مناسب ودر خور شأن زائرين آن حضرت به مناسبت شهادت آن حضرت شروع به فعالیت نمود.

اسکندری با بیان اینکه هیئات مذهبی یکی از بزرگترین لجستیک را دارند و میتوان از این پتانسیل عظیم در عرصه خدمت رسانی به آحاد افراد استفاده نمود افزود: امید است این طرح با توجه به تجربیات کسب شده بتواند در سال های آینده روند تکاملی خویش را طی نموده و روزی این امر تبدیل به فرهنگی در شهر مقدس قم شود تا بتوان آن را در ایام دیگر توسعه داد و محدود به ایام شهادت یا وفات نگردد.

مسئول هیئت زینبیون قم  از تمام هیئات مذهبی، گروه های فرهنگی و خیرینی که قرارگاه  را در این امر یاری کردند تشکر و اظهار داشت: قرارگاه کریمه در راستای تکریم و خدمت به زائران حرم اهل بیت علیهم السلام قم المقدسه و ترویج فرهنگ زیارت، اسکان رایگان به صورت(فردی-گروهی) ارائه و معرفی می کند. البته در طول اقامت زائران خدماتی مثل میز طب، میز مشاوره خانواده و احکام نیز ارائه می گردد و علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیش تر در خصوص برنامه های این قرارگاه و همچنین اسکان می توانند با شماره های  09191489923، 09123517504 تماس بگیرند.

وی در پایان گفت: در این مسیر مسلماً مشکلاتی وجود دارد اما یکی از مشکلاتی که در حال پیگیری جهت رفع آن هستیم در خصوص اسکان رایگان زائران، مسئله قانونی ست که از جهت قانونی امکان اسکان در حسینیه وجود ندارد و شرایطی دارد که ما در تلاش هستیم این موضوع را مرتفع کنیم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.