پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به ۱۰ استفتاء جدید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 5 اسفند, 1397 - 12:15
حضرت آیت الله خامنه‌ای به ۱۰ استفتاء جدید مقلدان خود پاسخ داده‌اند که پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری اقدام به انتشار متن پرسش و پاسخ آن کرده است.

سرویس مبشر صبح: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.

«اشتباه در تشخیص مسافت شرعی»، «تجسس در تلفن همراه همسر»، «نگفتن عیوب جنس به خریدار»، «استفاده از نقرۀ آمیخته به طلا برای مرد»، «استفاده از نقرۀ آمیخته به طلا برای مرد»، «استفاده از کراوات در عروسی»، «وضو و غسل بعد از تتو»، «مستطیع شدن زن در صورت مطالبۀ مهریه»، «خمس مستمرّی»، «قرض ربوی» و «حکم اذان و اقامه تلویزیون» عناوین سوالات مطرح شده هستند.

متن کامل این استفتائات به این شرح است:

* اشتباه در تشخیص مسافت شرعی
سؤال: اگر کسی در ماه رمضان قبل از ظهر به قصد پیمودن مسافت شرعی یا رفتن به نقطه ای که گمان می کرده به مقدار مسافت شرعی است، از شهر خارج شود و پس از طی مسافت، افطار کند و به شهر بازگردد، ولی بعد از چند روز متوجه شود به مقدار مسافت شرعی نبوده است، آیا علاوه بر قضای روزه، کفاره هم واجب آمده است؟
پاسخ: فقط قضای روزه واجب است.

* تجسس در تلفن همراه همسر
سؤال: اگر کسی گوشی همسرش را چک کند و پیغامهایی را که با خانم‌ها و آقایان داشته بخواند، شرعاً اشکال دارد؟
پاسخ: بدون اذن و رضایت ایشان جایز نیست.

* نگفتن عیوب جنس به خریدار
سؤال: برخی قطعات اتومبیل بنده به صورت حرفه­‌ای تعویض یا تعمیر شده است. اگر هنگام فروش در صورت عدم سؤال خریدار، جزئیات آن را به خریدار اعلام نکنم، معامله و پول حاصل از آن چه حکمی دارد؟
پاسخ: در فرض سؤال معامله صحیح بوده و مال به دست آمده حلال است.

* استفاده از نقرۀ آمیخته به طلا برای مرد
سؤال: بنده انگشترهایی به مشتریان خود می‌فروشم که از ترکیب طلا و نقره ساخته شده است. با توجه به حرمت استفاده از انگشتر طلا برای آقایان، برای آنکه حرمت آن برطرف شود، حداکثر چند درصد انگشتر طلا باشد، استفادۀ از آن برای آقایان اشکال ندارد؟
پاسخ: اگر طلای موجود در آن به قدری کم باشد که عرفا به آن انگشتر طلا نمی گویند، استفادۀ از آن برای مرد اشکال ندارد.

* استفاده از کراوات در عروسی
سؤال: آیا استفاده از کراوات در شب عروسی اشکال دارد؟
پاسخ: به طور کلی پوشیدن لباسهایی که پوشش و لباس غیر مسلمانان محسوب می‌شود و استفادۀ از آن ترویج فرهنگ منحط و معاند غربی محسوب می شود، جایز نیست.

* وضو و غسل بعد از تتو
سؤال: زنی که تتو انجام داده و ابرویش زخم یا جراحت دارد، می تواند به جای وضو یا غسل، تیمم کند؟
پاسخ: اگر روی زخم باز است و آب برای آن ضرر ندارد، باید طبق معمول وضو و غسل انجام دهد و آن را بشوید، و اگر آب برای آن ضرر دارد، باید اطراف آن را بشوید و احتیاط آن است که اگر ضرر نداشته باشد، روی آن دست تر بکشد.

* مستطیع شدن زن در صورت مطالبۀ مهریه
سؤال: اگر مهریۀ زن برای مخارج حج واجب کفایت کند، حج بر او واجب است و باید مهریه را از شوهرش مطالبه کند؟
پاسخ: در صورتی که شوهر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، زن نمی‌تواند مهریه را مطالبه کند و مستطیع نیست، ولی اگر شوهر تمکّن دارد و مطالبۀ مهریه برای زن مفسده‌ای ندارد، واجب است مهریه را مطالبه کند و به حج برود و اگر مطالبۀ آن برای او مفسده داشته باشد مثل اینکه منجر به نزاع و طلاق شود، مستطیع نیست و واجب نیست مطالبه کند.

* خمس مستمرّی
سؤال: پدر من کارمند بود و مدتی است که فوت شده و حقوق مستمری او ماهیانه بین من و مادرم به صورت جداگانه به حسابمان واریز می­‌شود، آیا باید خمس آنرا بدهیم؟
پاسخ: پرداخت خمس مستمری واجب نیست.

* قرض ربوی
سؤال: مادرم قصد دارد پولی را به شخصی قرض بدهند و این شخص گفته ماهانه مبلغی از سود درآمدش را به مادرم می­دهد و از دادن این سود هم راضی است، آیا عمل مذکور ایراد دارد یا اینکه ربا حساب می شود؟
پاسخ: قرض به شرط سود، ربا و حرام است، لکن اگر ضمن قرض شرط نشود که سود بدهد و قرض مبنی بر پرداخت سود نباشد، در صورتی که قرض گیرنده با رضایت خود مبلغی را اضافه بپردازد، اشکال ندارد، همچنین اگر دریافت سود ضمن یکی از عقود شرعی، مانند مضاربه یا مشارکت باشد، اشکال ندارد.
 
* حکم اذان و اقامه تلویزیون
سؤال: در رساله​​های عملیه گفته شده: «کسی که اذان و اقامه دیگری را شنیده، چه با او گفته باشد یا نه، در صورتی که بین اذان و اقامه و نمازی که می خواهد بخواند زیاد فاصله نشده باشد، می تواند برای نماز خود اذان و اقامه نگوید.» اگر از تلویزیون یا رادیو بشنود هم این حکم جاری است؟
پاسخ: اگر مستقیم پخش شود، حکم مذکور را دارد.

برای دسترسی به آرشیو سوالات ایـــــنجــــــا کلیک کنید

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.