دولت پایش را از تولید و حتی سیاست‌گذاری سینما بیرون کشیده است/ سینما یک دانشگاه است

حجت‌الاسلام پژمانفر در «هشتمین هم‌اندیشی سینما انقلاب»؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 1 اسفند, 1397 - 12:15
این نماینده مجلس در ادامه به بعضی از سخنان حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری درباره سینما اشاره کرد و گفت: سینما صرفاً فضایی برای سرگرمی خانواده‌ها نیست. سینما یک دانشگاه است. آیا در این 40 سال، توانستیم سینما را تبدیل به یک فضای آموزشی کنیم؟

 سرویس دریچه: حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی در روز ششم "هشتمین هم‌اندیشی سینما انقلاب" درباره وضعیت سینما و میزان اثرگذاری آن در گفتمان انقلاب اسلامی سخنرانی کرد. پژمانفر در آغاز سخنرانی، ضمن اشاره به شیوه رهبری حضرت امام(ره)، دلیل دعوای استکبار با انقلاب را، گفتمان انقلاب اسلامی دانست و گفت: امام(ره) آمد و بر گفتمان اسلام تکیه کرد. به نحوی که یکی از متفکرین غربی گفته است که امام خمینی(ره) شطرنج بازی است که قواعد ما را در بازی رعایت نمی‌کند؛ وگرنه می‌توانستیم آنها را کیش ومات کنیم. همین الان هم مهمترین تاثیر برجام، تاثیر گفتمانی و فرهنگی آن است. گفتمان برجام، گفتمان مقاومت را کنار گذاشت و گفتمان سازش را جایگزین آن کرد.

وی در ادامه به مواردی اشاره کرد که می‌توانند باعث تقویت گفتمان انقلاب اسلامی شوند. به باور پژمانفر، ما باید بتوانیم با یک زبان فراگیر، گفتمان انقلاب اسلامی را در منطقه و جهان منتشر کنیم. وی این ویژگی انتشار را کار هر رسانه‌ای ندانست و گفت: فی‌المثل کتاب تا یک جایی بُرد دارد. اما سینما متفاوت است و تاثیرگذارتر از همه دیگر انواع رسانه‌ها است.

وی افزود: ما نمی‌گوییم که سینما در انحصار مدل معناگرای آن قرار گیرد اما سوال این است که بعد از انقلاب چقدر توانستیم فضای گفتمان انقلاب را با کمک این رسانه جلو ببریم؟

این نماینده مجلس در ادامه به بعضی از سخنان حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری درباره سینما اشاره کرد و گفت: سینما صرفاً فضایی برای سرگرمی خانواده‌ها نیست. سینما یک دانشگاه است. آیا در این 40 سال، توانستیم سینما را تبدیل به یک فضای آموزشی کنیم؟ سینما را همچنین به عنوان اصلاح‌کننده رفتار جوانان معرفی می‌کنند. در این زمینه چقدر موفق عمل کرده‌ایم؟ به باور حضرت امام(ره) هنری مورد تایید  است که صیقل‌دهنده روح انسان‌ها باشد. رهبری معظم نیز معتقدند که هنر سینما یک هنر برتر و کارآمدترین روایتگر حقیقت است. سینماگران کلید پیشرفت کشور هستند. حالا سوال این است که سینما چقدر در جهت این اهداف جلو رفته است؟

* سینما را یک قلک دانستیم
پژمانفر در ادامه به سازمان‌های متولی امر فرهنگ و هنر در کشور اشاره کرد و گفت:ما امروز یک مجموعه‌ای داریم که توانسته است بخشی از کارها را در دست بگیرد. سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شبکه افق، موسسه شهید آوینی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و .... مجموعا 91 دفتر فعال در این موضوع هستند. اما چرا کار خاصی انجام نشده است؟ اشکال کار کجاست؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که یک دلیل اصلی این است که با رویکرد اقتصادی به سینما نگاه کردیم و آن را یک قلک فرض کردیم. کسی برای حرف‌های اساسی گفتمان انقلاب سرمایه گذاری نکرد. به دشمن نگاه کنید. انتقال حرف‌هایشان به جوانان ما هزینه دارد. چرا آنها را برای ما مجانی پخش می‌کنند؟ به دلیل اینکه می‌خواهند با گفتمان انقلاب مقابله کنند.

پژمانفر در ادامه، اشتباه دیگر ما را واگذاری کل سینما به بخش خصوص دانست و تصریح کرد: دولت پایش را از تولید و حتی سیاست‌گذاری سینما بیرون کشیده است؛ حتی در جاهایی که مستقیماً هزینه‌ها را پرداخت می‌کند یک کمکی انجام می‌دهد. وقتی به آنها ایراد می‌گیریم می‌گویند سینماگر می‌گوید باید حرف خودش را بزند. حتی صدا و سیما هم اینگونه شده است. قصه را خود سینماگران می‌نویسند و می‌سازند. نهایتاً صدا و سیما بخش‌هایی را سانسور کند. ولی بهرحال چیزی که روی پرده‌ها می‌بینیم و در منازل تماشا می‌کنیم محصول فکر سازندگان هستند و نظر حاکمیت اعمال نشده است. دولت کاملاً پایش را بیرون کشیده است.

وی افزود: آقایان استدلال می‌کنند اینها که کارمند ما نیستند. ما برای حرف‌هایمان کسی را نداریم. اشتباه بزرگ دیگر، کاهش اعتبارات بخش فرهنگ و سینما است. در هالیوود و بالیوود مطالب را ارائه می‌دهند، کسانی می‌آیند و برای ساختشان اعلام آمادگی می‌کنند. برای افکارشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. در اینجا اما، کسی حاضر نیست که برای گفتمان انقلاب سرمایه‌گذاری کند.

* امروز باید هم فیلم سفارشی و هم سریال سفارشی داشته باشیم
این روحانی و کارشناس حوزه فرهنگ در ادامه کشور را نیازمند حرف‌های تازه در حوزه‌های مختلف دانست و گفت: همه حرف‌های تازه را نمی‌شود فقط با منبر و تریبون گفت. اینها مخاطب محدود و خاص دارند. مخاطب فراگیر، همانی است که در سالن‌های سینما است. من به عنوان یک آدم مطلع در حوزه فرهنگ و سینما که عموم فیلم‌های تولید داخل را می‌بینم، اعلام می‌کنم که هیچ سرمایه‌گذاری در زمینه گفتمان اصیل انقلاب نشده است. من با اینکه سینما، تنها سفارش بپذیرد مخالفم، اما روی داشتن فیلم سفارشی تاکید دارم. امروز باید هم فیلم سفارشی و هم سریال سفارشی داشته باشیم. بخش سفارشی ما تقریبا هیچ است.

امید رهبری به مردم و جوانان برای کارهای فرهنگی ، پایان بخش صحبت‌های پژمانفر بود. وی با تاکید بر این نکته که رهبری دیگر امیدی به دستگاه‌های متعدد فرهنگی رسمی ندارند گفت:  امید به کسانی است که با همین گوش‌های موبایل جسارت می‌کنند و فیلم کوتاه تولید می‌کنند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.