قتل و قصاص و سرطان و سونامی در سینما ملت

حاشیه نگاری حلقه وصل از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر/ ۹
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 19 بهمن, 1397 - 14:45
یک فیلم اجتماعی تلخ با یک پایان عجیب و غریب که روی اصغر فرهادی در پایان باز را سفید کرد و حماسه آفرید اما سوال اصلی اینجاست که چرا مخاطب باید یک ساعت و نیم بدبختی و بیچارگی تماشا کند و آخر سر هم هر جا باتری دوربین تمام شد سر و ته فیلم را به هم وصل کرد؟! این قصاص کدام گناه مخاطب بیچاره است؟!

حلقه وصل/ وحید کرایلی:

روز نهم جشنواره در پردیس ملت با نمایش مستند "تمام چیزهایی که جایشان خالی است" آغاز شد. مستندی از زینب تبریری که از زاویه دیدی متفاوت به موضوع سرطان پرداخته بود و عدم استقبال از این مستند هم مانند روزهای قبل مورد انتقاد شدید عوامل قرار گرفت‌.

دومین اثر به نمایش درآمده در روز نهم کاخ جشنواره درام ورزشی میلاد صدرعاملی با نام "سونامی" بود. داستان دو قهرمان تکواندو که برای دستیابی به سهمیه المپیک و انتخاب در تیم ملی با هم رقابت می کنند و در این راه داستانک هایی روایت می شود. طعنه فیلم به موضوع عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی که در سال گذشته هم حاشیه ساز شده بود، نکته قابل تامل اثر است و آنطور که عوامل در نشست خبری مطرح کردند بخشی از فیلم که مستقیما به این موضوع پرداخته می شده هم دچار ممیزی شده و از نسخه نهایی حذف شده است. اینجا باید به این همه آزادی بیان در جمهوری اسلامی آفرین گفت که در سالگرد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موضوع به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل به همین راحتی مورد نقد قرار می گیرد و آب هم از آب تکان نمی خورد.

یکی دیکر از آثار اجتماعی با موضوع قصاص جشنواره امسال "جان دار" بود که در سانس سوم روز نهم به روی پرده رفت. کاری از دو کارگردان جوان که سابقه ساخت فیلم کوتاه هم دارند. یک فیلم اجتماعی تلخ با یک پایان عجیب و غریب که روی اصغر فرهادی در پایان باز را سفید کرد و حماسه آفرید اما سوال اصلی اینجاست که چرا مخاطب باید یک ساعت و نیم بدبختی و بیچارگی تماشا کند و آخر سر هم هر جا باتری دوربین تمام شد سر و ته فیلم را به هم وصل کرد؟! این قصاص کدام گناه مخاطب بیچاره است؟!

نمایش دومین فیلم محسن تنابنده یعنی "قسم" پایان بخش روز نهم برای اهالی رسانه بود. اثر خوش ساخت تنابنده با قصه ای جدید که قضاوت زودهنگام انسان ها را نقد می کند. انصافا موفق هم عمل می کند و مخاطب را تا انتها پای فیلمش حفظ می کند. بحث اصلی فیلم موضوعی است به نام "قسامه" که یک حکم فقهی اسلامی و یکی از راه های اثبات قتل است و همین بحث در نشست خبری مورد سوال قرار گرفت و حاشیه ساز شد.

حاشیه دیگر این فیلم اما سرمایه گذاری سازمان اوج در این اثر بود. تهیه کننده فیلم در این باره توضیح داد که در ابتدا قرار بوده فیلم در دکور فیلمبرداری شود و هزینه بالایی داشته است و سازمان اوج هم پای کار فیلم آمده است اما در ادامه با منتفی شدن بحث دکورسازی و کاهش هزینه های تولید، تهیه کنندگان خودشان سرمایه تولید را تامین کرده اند و از خیر سرمایه گذاری سازمان اوج می گذرند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

دیدگاه کاربران

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.