۱۹ بهمن؛ بیعت با امام، معیت با امت

همراه با کاروان روح‌الله تا تحقق وعده بزرگ/ ۸
ارسال زمان بندی شده: 
جمعه, 19 بهمن, 1397 - 09:30
این دیدار تاریخی و مهم باعث شد تا ارتش قدرتمند ترین بازوی خود را از دست بدهد. و همچنین افسرانی که تاآن زمان در پیوستن به ملت تعلل می کردند را مصمم کند. امام که به علت کسالت بنا به توصیه پزشک 19 بهمن را استراحت میکردند، به اصرار پرسنل نیروی هوایی این دیدار را پذیرفتند.

سرویس پرونده: رژیم پهلوی که ژاندارم منطقه خاورمیانه شده بود برای ایجاد برتری نظامی در بین کشورهای حاشیه خلیج و همچنین پیشی گرفتن از رقبایی همچون عراق که از لحاظ تسلیحاتی وابسته به شوروی سابق بودند اقدام به خرید تجهیزات پیشرفته نظامی از آمریکا کرده بود. سود سرسام آور فروش نفت در دهه 50 نیز دست شاه را در این امر بازگذاشته تا سفارشاتی محیر العقول بدهد.

یکی از ارکانی که در ارتش به تجهیزات بسیار پیشرفته ای مجهز شد ، نیروی هوایی ارتش بود، خرید هواپیماهای شکاری اف 14 و خرید سامانه های رهگیری و پدافندی فوق پیشرفته از مواردی بودند که انجام شد. هر چند اکثر دستگاه ها با حضور مستشار نظامی استفاده و بهره برداری می شدند و در تعمیرات قطعات هیچ ایرانی حق دخالت و ورود به این زمینه را نداشت. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مردم مظلوم کشور قبلا طعم تلخ بمب های هواپیماهای فانتوم خریداری شده را در ماجرای قیام عشایر جنوب چشیده بودند و این از نقاط سیاه و لکه های ننگ بر پیشانی حکومت پهلوی است.

با این حال حکومت پهلوی یک چیز را در محاسباتش در نظر نگرفته بود و آن هم قلب آدمی است. افسرانی که با مردم میزیستند و در خفا اعلام انزجار خود را از حکومت پهلوی اعلام میداشتند با حساس شدن وضعیت انقلاب خود را دخیل در این نهضت مردمی میدانستند.از طرف امام و شورای انقلاب و دولت موقت نیز با ارتش تماسهایی برقرار می شد تا در این نهضت فراگیر به مردم بپیوندند. هر چند سران ارتش به دلیل وابستگی ها و جنایات قبلی خود در حکومت طاغوت توانایی درک چنین موقعیتی را نداشتند اما بدنه ارتش به خوبی روند تحولات را درک میکرد. و حضور عناصر مومن و فعال در میان آنها باعث تشویق و ترغیب بیشتر آنان به نهضت مردمی انقلاب اسلامی میشد. حضور افسرانی که بعدها نیز تعهد خود را با ایثار و خون خود در جبهه دفاع از این میهن نیز اثبات کردند.

اما اتفاق بسیار مهمی که در 19 بهمن ماه 57 رخ داد و عملا کمر ارتش پهلوی و دولت بختیار را برای تلاش برای کودتا علیه انقلاب به شکست منتهی کرد، دیدار افسران و همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی در حسینیه جماران بود. این دیدار تاریخی و مهم باعث شد تا ارتش قدرتمند ترین بازوی خود را از دست بدهد. و همچنین افسرانی که تاآن زمان در پیوستن به ملت تعلل می کردند را مصمم کند. امام که به علت کسالت بنا به توصیه پزشک 19 بهمن را استراحت میکردند. به اصرار پرسنل نیروی هوایی این دیدار را پذیرفتند هر چند بختیار این دیدار را تکذیب کرد اما واقعیت راه خود را برای انتشار پیدا کرده بود و نیازی به تکذیب یا تایید نداشت. بختیار با لحنی گستاخانه به امام توهین می کند اما عکس مشهور ادای احترام نظامی همافران در مقابل امام قوت قلبی مردمی می شود که به پوستن ارتش به صفوف انقلاب برای به ثمر رسیدن دل بسته بودند. دیگر حرف های بختیار حنایی ندارد و این امام است که دلها را یکی پس از دیگری تسخیر می کند.

مردم که تجمع برای پیروزی تبدیل به یک کار هر روزه برایشان شده بود راهپیمایی عظیمی در تهران و تبریز انجام دادند. همافران رژه می رفتند و با پلاکاردهایی در حمایت از ملت در این راهپیمایی ها شرکت کرده بودند. "نخست‌وزیری بازرگان مورد تأیید ما همافران و درجه‌داران نیروی هوایی می‌باشد"، "بختیار هیچ‌گونه سنگری در نیروی هوایی ندارد"، "ما قطره‌هایی از ارتش خمینی هستیم". همچنین در حوالی دانشگاه تبریز حدود یک میلیون نفر از اهالی آذری زبان این مرز و بوم به تظاهراتی گشترده ای در حمایت از دولت موقت و امام خمینی دست زده بودند. سخنران این مراسم آیت الله قاضی طباطبایی بود. و در پایان قعطنامه ای در حمایت از امام قرائت شد.

اما اتفاق بسیار جالبی که در این روز رخ داد زیارت امام خمینی از حرم سیدالکریم در شهر ری بود. امام در تماس تلفنی با یکی از علمای شهر ری تصمیم به زیارت حرم گرفته بودند. امام را با یک ماشین به حرم آورده و به محض ورود خدام درهای حرم را بستند تا امام زیارت کند. امام در آستانه در زیارت مختصری می کنند و به زیارت امامزاده حمزه می روند. در همین حال مردم که متوجه حضور امام در حرم شده اند فوج فوج به صحن می ایند. و با شعارهای انقلابی فضای حرم شاه عبدالعظیم حال و هوای دیگری میگرد.

* مطالب مرتبط:
- ۱۲ بهمن؛ آغاز شمارش معکوس پایان حکومت پهلوی

- ۱۳ بهمن؛ استقلال، خواسته بزرگ ملت

- ۱۴ بهمن؛ فرار، تنها راه در مقابل سیل مردمی انقلاب

- ۱۵ بهمن؛ اعتبار دولت موقت با حکم امام(ره)

- ۱۶ بهمن؛ ارتش در آغوش ملت

- ۱۷ بهمن؛ سیل خروشان ملت دست دژخیم را کوتاه می‌کند

- ۱۸ بهمن؛ تحقق معنای وحدت ملت

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

کلید واژه‌ها

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.