روزی خسته کننده و نیمه شبی تماشایی در پردیس سینمایی ملت/ بهرام و توکلی و پرتره ای جذاب از قهرمان تاریخی کشتی ایران

نخستین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت؛
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 11 بهمن, 1397 - 08:00
نخستین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمای گالری ملت با اکران فیلم های «خانه ای برای تو» ساخته مهدی بخشی مقدم، «معکوس» ساخته پولاد کیمیایی، «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی و فیلم «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی به اتمام رسید.

سرویس حاشیه نگاری: نخستین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمای گالری ملت با اکران فیلم های «خانه ای برای تو» ساخته مهدی بخشی مقدم، «معکوس» ساخته پولاد کیمیایی، «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی و فیلم «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی به اتمام رسید.

یکی از حواشی روز گذشته جابجایی سانس اکران فیلم معکوس کیمیایی به خاطر دیر رسیدن فیلم غلامرضا تختی توکلی بود که این موضوع با اعتراض پولاد کیمیایی در نشست خبری همراه بود. اما درباره فیلم «معکوس» شاید همین نکته کافی باشد که پولاد کیمیایی می خواهد راه پدرش مسعود کیمیایی را ادامه دهد منتهی با فیلمی بشدت ضعیف وارد عرصه کارگردانی شده است. شخصیت ها و قهرمانان نچسپ فیلم و تکرار ضعیف ژانر سینمایی مسعود کیمیایی شاید بهترین توضیح درباره این فیلم باشد.

فیلم »سال دوم دانشکده من» ساعت 18:30 دقیقه در پردیس سینمایی ملت آغاز شد، رسول صدر عاملی این بار دانشجویان و روابط و مناسبات دانشجویی را سوژه فیلم سازی قرار داده بود و از بازیگران خوبی مانند بابک حمیدیان نیز برای این فیلم استفاده کرده بود اما در شخصیت پردازی بسیار ضعیف عمل کرده بود و بی هویتی نقش های فیلم بسیار به چشم می آمد. ضعف فیلم نامه و اتفاقات کاریکاتوری نیز از دیگر موضوعات این فیلم بود که بعضی از جاها مخاطب از دیدن ادامه فیلم خسته می شد. شاید تبدیل این فیلم به یک فیلم کوتاه چند دقیقه ای لطمه ای به آشنایی مخاطب با داستان فیلم وارد نکند.

اما شب گذشته آخرین فیلمی که با تاخیر نزدیک به یک ساعت اکران شد فیلم سیاه و سفید «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی بود. هرچند علیرغم جابجایی سانس اکران فیلم چندساعت دیرتر اکران میشد اما اهالی رسانه از ساعت 21 و 30 دقیقه تا حدود 22 و 20 دقیقه در صفوف طولانی معطل رسیدن و اکران فیلم شدند اما  شاید بهترین فیلمی که وقتی در لحظات اول بامداد روز پنجشنبه به پایان رسید مخاطبین راضی از دیدن یک فیلم خوب از سالن سینما خارج شدند همین فیلم بود. همانطور که از اسم این فیلم پیداست، روایتی از زندگی جهان پهلوان تختی است که ابعاد جدیدی از زندگی این پهلوان نامدار ایران را ارائه می کند. این فیلم به احتمال زیاد یکی از گزینه های دریافت جایزه باشد.

روایت فیلم نواقصی داشت و قصه در برخی جاها به صورت نامشخص و نیمه کاره رها می شد. بعضی از سکانس ها و بخش های فیلم نیز بود و نبودشان لطمه ای به روایت فیلم نمی زند. اما دکوپاژهای عالی، ساخت سکانس های زیبایی از المپیک ملبورن، بازی گرفتن عالی از بازیگران، جلوه های ویژه بی نظیر خصوصا در صحنه المپیک ملبورن هنر سازندگان فیلم را به رخ می کشید. فیلم «غلامرضا تختی» شاید میتواند پرتره ای از عشق و نفرت مردم به قهرمان تاریخیشان باشد. هرچند توکلی تلاشی برای عمق بخشیدن به داستان نمی کند  و قصه فیلم در سطح باقی می ماند اما شخصیت کاریزماتیک و جذاب تختی را آنقدر خوب جلوه می دهد که این سطحی بودن داستان به چشم نمی آید.

در نشست خبری این فیلم سعید ملکان از پولاد کیمیایی بخاطر جابجایی سانس اکران فیلم ها عذر خواهی کرد و علت نرسیدن فیلم به ساعت اکران را ناتمام ماندن خروجی نهایی بخاطر ویژوآل بودن صحنه ها عنوان کرد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.