دروس معارف اسلامی فعلی در دانشگاه ها متناسب با نیاز دانشجو نیست/ آسیب های اجتماعی جایی در دروس معارف ندارد

حجت‌الاسلام قریشی در گردهمایی معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها در مشهد:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 3 بهمن, 1397 - 13:30
امروز برخی موضوعات همچون داعش، عرفان‌های نوظهور و غیره در جامعه مطرح می‌شود و دانشجویان در دانشگاه‌ها پیرامون آن بحث می‌کنند اما کمترین اشاره‌ای به این موضوعات در کتاب‌های معارف اسلامی نمی‌شود و از همین رو دانشجو در کلاس‌های معارف اسلامی حس می‌کند که در گذشته با وی صحبت می‌کنند.

سرویس دریچه: حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید قریشی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها امروز چهارشنبه سوم بهمن‌ماه در گردهمایی معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است، به عنوان سخنران اول به مباحثی پیرامون دروس معارف اسلامی در دانشگاه ها پرداخت. وی تدریس دروس مجازی را که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آن را در قالب طرح آموزش مجازی دانشگاهیان مطرح کرده است را قسمتی از بسته آموزشی معارف اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه برخی از کتاب‌های جدید و مطابق مسائل روز به صورت چندرسانه‌ای در اختیار دانشگاهیان قرار گرفته است و اساتید گروه معارف نیز می‌توانند از این روش را در دستور کار خود قرار دهند.

حجت الاسلام قریشی با یادآوری این نکته که تغییرات در دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ها از ضروریات است، اظهار داشت: برای ایجاد تغییر و نوآوری در دروس معارف اسلامی نیاز به سه نوع تغییر داریم، اولین آن نیاز به تغییر در حوزه اولویت‌بندی موضوعات است، دومین آن نیاز به تغییر در ادبیات و نگارش کتب برای دانشجویان است و سومین تغییری که لازم است به آن توجه شود این است که باید به کتاب‌های اصیل دینی همچون قرآن بازگردیم و در تدریس دروس از آنها بهره ببریم.

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که با موضوع «تغییر ادبیات دینی تدریس و متون درسی گروه‌های معارف اسلامی» سخنرانی می‌کرد، به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید گروه معارف اسلامی دانشگاه‌ها و توصیه ایشان به تغییرات موسمی و فصلی موضوعات کتب معارف اسلامی اشاره کرد و گفت: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب، چندین راهبرد برای ایجاد تغییرات در کتب معارف اسلامی درنظر گرفته‌ایم.

وی ایجاد تغییرات موسمی و فصلی در کتاب‌های معارف اسلامی را اولین راهبرد برای ایجاد تغییر دانست و ادامه داد: امروز برخی موضوعات همچون داعش، عرفان‌های نوظهور و غیره در جامعه مطرح می‌شود و دانشجویان در دانشگاه‌ها پیرامون آن بحث می‌کنند اما کمترین اشاره‌ای به این موضوعات در کتاب‌های معارف اسلامی نمی‌شود و از همین رو دانشجو در کلاس‌های معارف اسلامی حس می‌کند که در گذشته با وی صحبت می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی موضوع آسیب‌های اجتماعی را که چندین سال است از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده را یکی از موضوعات مهمی دانست و اظهار داشت: متاسفانه با وجود اینکه مواردی از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها بروز و ظهور دارد، اما در کتاب‌های درسی معارف اسلامی صحبتی از آنها نشده است.

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تغییر در اولویت‌بندی نیازها را به عنوان راهبرد دیگری مطرح کرد و گفت: در تدوین و بیان موضوعات معارف اسلامی باید دقت کنیم و توجه داشته باشیم که از بین موضوعات کدامیک لازم‌تر است، از بین مطالب لازم کدامیک فوری‌تر است و نهایتا کدامیک از موضوعات برای دانشجو فوری و حیاتی‌تر است. وی ادامه داد: بسیاری از سرفصل‌هایی که در کتاب‌های معارف اسلامی مطرح می‌شود مربوط به دهه شصت است و تا امروز تغییرات اندکی داشته است و مطالبی که در کلاس‌های درسی بیان می‌شود هرچند مطالبی درست و لازم است اما قید فوری و حیاتی را ندارند و دانشجوی امروز با آنها ارتباط برقرار نمی‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی به بیان مثال‌هایی از تغییر در اولویت‌های دروس معارف پرداخت و اظهار داشت: امروز دانشگاه‌ها با موضوعی به نام سکولاریسم مواجه هستند بنابراین بهتر است به جای بحث شدن مطالب دیگر، به موضوعی همچون ابعاد اطاعت پرداخته شود و یا بهتر است حالا که در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم، به موضوع جنگ احزاب که با شزایط امروز ما شباهت دارد بپردازیم.

وی خطاب به معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها اظهار داشت: برای اینکه بتوانید موضوعات فوری و حیاتی را تشخیص بدهید، باید چهار شاخص را درنظر داشته باشید، اول اینکه در بیان موضوعات معارف اسلامی، اهداف اساسی و کانون توجهات دین را مورد توجه قرار دهید، دومین شاخص این است که باید کانون هجمه‌های دشمن را رصد کنیم، سوم اینکه باید به دغدغه‌های امام جامعه اولویت بدهیم و آنها را مطرح کنیم برای مثال رهبر معظم انقلاب اخیرا از دانشگاهیان خواسته است که موضوعاتی همچون افول قدرت آمریکا و نظریه مقاومت در دانشگاه‌ها تببین شود، چهارمین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که در بیان موضوعات در دروس معارف اسلامی باید به نیازهای مخاطب و جامعه توجه داشته باشیم.

 معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه لازم است ادبیات کتب معارف اسلامی به ادبیات تحلیل و کارآمدی دین تغییر کند، گفت» آمارهای رسمی وزارت علوم نشان می‌دهد که امروز مساله اصلی دانشجویان اثبات وحی بودن قرآن یا اثبات ولایت امیرالمومنین نیست و از همین رو باید مسائلی مطرح شود که متناسب با نیازهای دانشجو باشد. وی ادامه داد: در جهت تغییراتی که قرار است در زمینه ارائه دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها ایجاد شود، به صورت آزمایشی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» مقام معظم رهبری در چندین دانشگاه تدریس می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی با بیان اینکه نمی‌توان صرف محور قرار دادن کتاب درسی به راهبرد تغییرات موسمی و فصلی دست پیدا کرد، گفت: به نظز می‌رسد برای تحقق این راهبرد باید یک بسته آموزشی تدوین شود که در این بسته آموزشی، کتاب جزئی از آن باشد و در کنار آن می‌توان مقالاتی را که مربوط به مسائل روز است را مطرح کرد و علاوه بر این‌ها از دانشجویان خواست تا کتاب‌های ارزشی و غیردرسی را مطالعه کنند و بخشی از نمره درسی خود را از این طریق کسب کنند.

وی تدریس دروس مجازی را که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آن را در قالب طرح آموزش مجازی دانشگاهیان مطرح کرده است را قسمتی از بسته آموزشی معارف اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه برخی از کتاب‌های جدید و مطابق مسائل روز به صورت چندرسانه‌ای در اختیار دانشگاهیان قرار گرفته است و اساتید گروه معارف نیز می‌توانند از این روش را در دستور کار خود قرار دهند.

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بروزرسانی دروس و همسوسازی آن با ادبیات دانشجو را به عنوان راهبری دیگر معرفی کرد و گفت: ممکن است تاثیر یک کلیپ و موشن گرافی در موضوعی خاص از برگزاری چندین جلسه کلاس درسی بیشتر باشد، بنابراین باید از این ابزار در کلاس‌های درسی بیشتر استفاده شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی در بخش پایانی سخنرانی خود موضوع برنامه‌ریزی ویژه برای مخاطبان خاص همچون تشکل‌های دانشجویی دگراندیش و یا دانشجویان سایر خارجی را مطرح کرد و گفت: باید برای طیف‌های مختلف دانشجویی برنامه‌ریزی کرد و حتی باید توجه داشت که برنامه‌ریزی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر تغییر می‌کند و نباید برنامه‌ای واحد برای دانشگاه‌ها تدوین کرد.

لازم به ذکر است، گردهمایی معاونین آموزشی-پژوهشی و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور با شعار محوری «دهه پنجم انقلاب؛ نوآوری در ادبیات، تحول در محتوی» در مشهد مقدس در حال برگزاری است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.