« دریا‌بست» و روایتی از تخریب دریا

محمود شهبازی درگفتگو با حلقه وصل؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 19 دى, 1397 - 15:15
« دریابست» از مستندهای حاضر در نهمین جشنواره مردمی عمار است. محمود شهبازی، کارگردان این مستند درگفتگویی به فراز و فرودهای ساخت این مستند پرداخته است.

سرویس معرفی: « دریابست» از مستندهای حاضر در نهمین جشنواره مردمی عمار است. محمود شهبازی، کارگردان این مستند درگفتگویی به فراز و فرودهای ساخت این مستند پرداخته است.

شهبازی درباره موضوع این مستند گفت: این مستند، روایتی از زندگی و مشکلات صیادان جنوب با محوریت نوار ساحلی مکران است و در کنار آن به موضوع کشتی های موسوم به چینی می‌پردازیم و پشت پرده این کشتی‌ها را بررسی می‌کنیم و با تحقیقات میدانی و کمک صیادان به نتایج قابل توجهی رسیدیم.

این مستندساز کشورمان افزود: اسناد معتبر و مکتوبی از این کشتی‌ها به دست ما رسید که صاحبان آنها را شناسایی کردیم و به تناقضاتی در گفته‌های مسوولین شیلات در مواجهه با مردم رسیدیم و در ادامه هشدار دادیم که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، زمانی میرسد که دریا و صیادی برای همیشه از دست می‌روند و گونه های ماهی به طورکامل از بین میروند و باید ماهی و خیلی محصولات دریایی را ازکشورهای دیگر واردکنیم. همچنین به  بحث محیط زیستی دریا و اثر زیان‌بار این کشتی ها و صیدهای آنها در دریا می پردازیم.

وی خاطرنشان کرد:  دریابست طرحی است که اداره شیلات در دریای عمان و خلیج فارس اجرا می‌کند و برای چند روز صید کردن از دریا ممنوع می‌شود برای اینکه صیدگاهها احیا شوند و این طرح از حدود ده سال پیش که دریا و صیدگاهها تخریب شدند، اجرا می‌شود و با نامگذاری این مستند به این نام خواستم بگویم اگر این وضعیت صید بی رویه و غیرقانونی ادامه داشته باشد، دریابست همیشگی می‌شود و دیگر حق صید هیچ ماهی نخواهیم داشت. البته شیلات هم در جریان آسیب این کشتی‌ها هست که چنین طرحی را اجرا می‌کند.

شهبازی با اشاره به مشکلاتی که در روند ساخت این مستند وجود داشت، گفت: از روزی که کار را شروع کردم، به خاطر حساسیت موضوع حتی عوامل فیلم هم همکاری نمی‌کردند و یک تنه با هزینه شخصی و بدون حمایتی از نهادی، تحقیقات را انجام دادم و تنهاکسانی که همکاری کردند، مردم و صیادان بودند که همواره کمک و اعتماد کردند چون برای حل مشکل از این طریق امیدوار بودند. همچنین امام جمعه شهرستان از این موضوع استقبال و همکاری کرد اما رییس شیلات حاضر به گفتگو نشد و ما عوامل مستند دریابست حاضریم با مسوولین شیلات مناظره هم داشته باشیم.

کارگردان مستند دریابست افزود: همچنین در مسیر ساخت مستند سنگ اندازی‌هایی هم وجود داشت و پیشنهادات مالی سنگینی به افرادی که همکاری می کردند می‌دادند تا دست از این کار بردارند.

وی تاکید کرد: در مسیر تحقیقات اسناد متعددی از نوع و نحوه صید این کشتی ها و تنها از یک شرکت 400 سند به دست ما رسید که صاحبان کشتی ها و حتی سندسازی‌های آنها را افشا می کرد و وقتی این اسناد را به شورای عالی امنیت ملی دادیم، فعالیت این کشتی ها برای مدتی متوقف شد.

شهبازی درباره نیرو سازی جشنواره عمار برای انقلاب اسلامی گفت: جشنواره عمار در نیروسازی برای جبهه انقلاب اسلامی و مطالبه گری بسیار خوب عمل می‌کند و هرسال آثاری در این جشنواره حضور دارند که تریبونی برای نقد درون گفتمانی‌اند درحالی که جشنواره های دیگر معمولا سلیقه‌ای برخورد می‌کنند ونه بر اساس کیفیت فیلم ها.

 

وی درپایان خاطرنشان کرد: به نظرم جشنواره عمار روند رو به رشدی را طی می‌کند و قابلیت رقابت با جشنواره‌های دیگر را دارد، اما بهتر است فضایی در این جشنواره فراهم شود که همه اقشار برای دیدن فیلم های جشنواره بیایند، چون افرادی با تفکر انقلابی و مذهبی به بسیاری از این موضوعات آگاهی دارند و مهم این است که قشر خاکستری به این موضوعات و اتفاقاتی که در فیلم ها بیان می‌شود، آگاهی یابند و این اتفاق در ایام جشنواره رخ دهد نه بعدها و در اکران  های مردمی.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.