تمام حمایت‌ها را از سر جشنواره انقلابی ما برداشته‌اند/ دولت جا و مکان «رسول آفتاب» را هم گرفت!

رحیم مخدومی در برنامه زنده «شب روایت»؛
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 12 دى, 1397 - 12:15
مخدومی درباره تعطیلی جشنواره «رسول آفتاب» که با محوریت جنگ نرم و موضوعات فرهنگی ازجمله فتنه برگزار میشد، اعلام کرد: از زمان دولت یازدهم حتی همان محلی که برای این رویداد احیا کرده بودیم را از ما گرفتند. تمام حمایتهای جشنواره را از سر ما برداشتند. الان هم نمیتوانیم جشنواره را برگزار کنیم چون نیاز به هزینه دارد.

سرویس دریچه: برنامه زنده تلویزیونی «شب روایت» شامگاه گذشته با محوریت روایت موضوعات سیاسی همچون فتنه 88 و جنگ نرم در قالب ادبیات و داستان، در گفتگو با رحیم مخدومی و محمدعلی الفت پور از نویسندگان صاحب کتاب در این حوزه روی آنتن شبکه چهار رفت.

رحیم مخدومی، نویسنده ادبیات دفاع مقدس و نگارنده چندین کتاب در حوزه ادبیات داستانی مرتبط با فتنه 88 در ابتدا گفت: من هرجا احساس کنم که سنگری خالی است وارد میشوم. شغل اصلی من معلمی است و حتی زمانی به نمایش و زمانی به فیلم مستند روی اوردم. خاطره نگاری تا داستان نویسی کرده ام، و این به ضرورت بوده است. همواره دنبال بار بر زمین مانده هستم.

در پاسخ به یک دروغ
دبیر چندین دوره جشنواره «رسول آفتاب» که پیش از این در موضوعات مختلف حوزه جنگ نرم برگزار شده، با اشاره به عدم حمایت برای از سر گرفتن این رویداد گفت: جشنواره را در پاسخ به یک دروغ راه انداختیم مبتنی بر اینکه فرهیختگان و نویسندگان همه حامی فتنه بوده اند! بنابراین ما خود فرهیختگان و نویسندگان را جمع کردیم که با اثرشان جواب این خلاف واقع گویی را بدهند.

مخدومی ادامه داد: نکته جالب این بود که حتی میگفتند ما به نویسندگان پول  داده ایم که درباره فتنه کتاب بنویسیند. حتی وبلاگ ما رو هک و با تماسها و پیامها مدام ما را تهدید می کردند. عده ای را اجیر می کردند که هرچه بد و بیراه بلدند، به من بگویند.

نویسنده «من مدیر جلسه‌ام» اضافه کرد: حتی با فرافکنی علیه یکی از کتب من که در دوره اقای صفارهرندی چاپ شده بود و به جریان فتنه ربطش میدادند کار را به جایی رساندند که امام جمعه شهرستان نیز علیه ما موضوع گرفت. حتی ادله مرا قبول نمیکردند و جو رسانه ای علیه ما حاکم بود تا بالاخره این حواشی غیرواقع را خواباندیم.

دولت یازدهم همان مکان جشنواره را هم از ما گرفت
مخدومی درباره تعطیلی چند دوره اخیر جشنواره «رسول آفتاب» نیز اعلام کرد: از زمانی که دولت یازدهم حاکم شد حتی همان محلی را که در ورامین برای این رویداد احیا کرده بودیم را از ما گرفتند. تمام حمایتهای جشنواره را از روی ما برداشتند. رفته رفته ما نه دیگر جایی داشتیم و نه حتی امکان اجاره داشتیم. الان هم نمیتوانیم جشنواره را برگزار کنیم چون نیاز به هزینه دارد.

وی همچنین با بیان اینکه حمایتی صورت نمیگیرد، مدعی شد: نهادهای فرهنگی باید جوابگو باشند که در دوره جنگ نرم که وظیفه تربیت نیروی فرهنگی دارند، واقعا چه کرده اند. ما از امثال سازمان تبلیغات و بسیج و تریبون نمازجمعه و ... انتظار داریم، اما سه سال است که این جشنواره را نمیتوان برگزار کرد ولی هیچ کسی از این دوستان حتی از ما خبری نمیگیرد.

همچنین در این برنامه محمدعلی الفت پور از نویسندگان کتب سیاسی ازجمله «بازگشت از نیمه‌راه»، «بد ذات»، «۴۰ تدبیر» و ... تاکید داشت: متاسفانه با اینجور کتابها سلیقه ای برخورد میشود و با تغییر مدیریت، حتی ممیزی نیز دستخوش تغییر می گردد. درحالیکه این کتابها ربطی به ذائقه های سیاسی ندارد.

کار ما در موضوعات سیاسی فقط در جوابگویی خلاصه شده!
این نویسنده ادامه داد: متاسفانه برای نگارش کتب سیاسی، ما دچار کمبود منابع در دسترس هستیم. منابعی که در اختیار نیستند و یا لزوما در اختیار افرادی خاص قرار میگیرند. هرچند خود نویسندگان نیز گاه دست روی موضوعاتی میگذارند که اصلا اولویتی ندارد، درمقابل برخی سوزه های روز و حتی سیاسی را کنار میگذارند. انگار یکجور پرهیز داریم که از برخی ماجراها بنویسیم.

 نگارنده کتاب «جریان شناسی نفوذ در تاریخ انقلاب اسلامی ایران» یاداور شد: مسئولین باید اجازه دهند ادبیات سیاسی وارد کتابها شود وگرنه اینجور کتب را از خارج برای ما می نویسند و نهایت کار ما در جوابگویی به این موضوعات تاریخی و سیاسی خلاصه می شود.

الفت پور اعتقاد داشت: باید اسنادی که لااقل چندین سال از ان گذشته را در اختیار نویسندگان قرار دهند که درباره اش بنوسیند. درحالیکه نویسندگان الان ما حتی از وقایعی که تاریخش به سالها قبل هم برمیگردد، نیز اطلاع کافی ندارند و نمیتوانند درباره اش بنویسند.

وی در پایان گفت: این حساسیت داشتن بی جهت روی برخی موضوعات سیاسی، نهایتا باعث میشود که اتفاقات داخلی ما نقل محافل محافل خارجی شود، درحالیکه ما برای این موضوعات سیاسی دلیل و سند داریم. اگر ما به موضوعات سیاسی داخلی نپردازیم بقیه خواهند پرداخت.

لازم به ذکر است «شب روایت» برنامه‌ای است ویژه موضوعات و مباحث ادبیات ایران، که در بخش‌های متنوع گفتگو، کتابخوانی، نقد کتاب و غیره، به تهیه‌کنندگی حسین شاه‌مرادی و با سردبیری و اجرای حجت‌الاسلام مسعود دیانی، تدارک دیده شده و سه‎شنبه‌شب‌ها به شکل زنده از ساعت 23 به مدت 75 دقیقه در کنداکتور پخش شبکه چهار سیما قرار می‌گیرد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.