شما برای سلامتی بی‌بی‌سی از چه مشروبی استفاده می‌کنید؟!‏

نگاهی به برخی برنامه‌های رسانه‌های معارض؛
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 27 دى, 1395 - 10:30
یکی از رقبای سرسخت مواد مخدر، نوشیدنی به نام الکل است. الکل خوراکی که در عرصه طب به آن اتانول می‌گویند، مزه تلخش زندگی را به کام بسیاری از افراد و خانواده‌هایشان تلخ کرده و جان عده‌ زیادی را گرفته است اما...‏‏

سرویس تلنگر: یکی از رقبای سرسخت مواد مخدر نوشیدنی به نام الکل است، الکل خوراکی که در عرصه طب به آن اتانول می گویند مزه تلخش زندگی را به کام بسیاری از افراد و خانواده‌هایشان تلخ کرده و جان عده‌ی زیادی را گرفته است.

قبل از انقلاب اسلامی علیرغم اعتقادات مردم ایران مبنی بر حرام بودن شرب خمر و مواد الکلی، مغازه‌های مشروب‌فروشی در کشور به‌صورت رسمی وجود داشت و در کاباره‌ها و کافه‌ها نیز سِرو می‌شد. اما بعد از انقلاب اسلامی مردم ایران این مغازه‌ها را تعطیل و پلمپ کردند. اما این اقدامات مردمی نتوانست استفاده از مشروبات الکلی را در کشور از بین ببرد و روند استفاده از آن علیرغم موانع قانونی به‌صورت مخفیانه ادامه یافت.

حرام و نجس بودن و رواج این باور مذهبی در جامعه خود به‌عنوان عامل بازدارنده در گسترش مصرف مشروبات الکلی عمل کرده ولی سست شدن باورهای مذهبی در برخی از افراد و رده‌های سنی جامعه، می‌تواند راه را برای گسترش مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها باز کند. هرچند لزوماً باور مذهبی به‌عنوان تنها عامل بازدارنده نیست و آموزش‌های خانوادگی و فرهنگی نیز می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از گرایش به سمت مشروبات الکلی در فرزندان و جوانان ایجاد کند.

به طور کلی ایران در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در زمینه مصرف مشروبات الکلی، آمار نسبتاً قابل قبولی را دارد و کشور دچار چالش از این بابت نیست ولی به خاطر ممنوعیت مصرف مشروبات بر اساس قانون و وجود احکام مذهبی پیرامون آن، اخبار و آمارهای مربوط به آن حساسیت‌برانگیز است.

اما مهم‌ترین مضرات مصرف مشروبات الکلی گذشته از موضوع حرام بودن آن در عرصه اجتماعی ظهور و بروز پیدا می‌کند آنجایی که موارد متعددی از حوادث و جرم و جنایت‌ها مربوط به افرادی است که مشروبات الکلی مصرف کرده‌اند. مست بودن برخی در حین رانندگی تصادفات منجر به مرگ‌ومیر زیادی شده است، در برخی موارد منجر دعوا و خشونت و حتی کشتن اطرافیان حین مستی شده است.

موضوعی که این روزها در برخی شبکه‌های مجازی و اجتماعی پیچیده است، نظرسنجی رسانه ضد ایرانی بی‌بی‌سی انگلیس است که از ایرانیان پرسیده: «شما چه مشاهده یا تجربه‌ای از الکل دست‌ساز و خانگی دارید؟ اگر در ایران الکل می‌نوشید از کجا و با چه اطمینانی الکل را تهیه می‌کنید؟  آیا از مضرات سوءمصرف الکل آگاه هستید؟ به ما پیام بدهید«.

بی‌بی‌سی که شبکه ملی انگلستان محسوب می‌شود و طبق اهداف این کشور برنامه تولید می‌کند نه تنها ایرانیان را ترغیب به خوردن مشروبات الکلی می‌کند بلکه از تجربیات ساخت خانگی و.. نیز نظرسنجی می‌کند. دشمنی‌ انگلستان با مردم ایران مربوط امروز و دیروز و این موضوع نیست بلکه در طول سالیان دراز و شاید بیش از چند قرن است که بریتانیا باهدف سلطه برجهان، ضربه‌های زیادی به ایران وارد کرده است که نمونه‌ای از آن را در فیلم «یتیم‌خانه ایران» مشاهده کردیم.

اما این روزها این شبکه در بخش فارسی خود و در برنامه «نوبت شما» قرار است موضوع مشروبات الکلی و تجربیات ایرانیان از ساخت و مصرف این ماده مضر و حرام را موضوع خود قرار دهد درحالی‌که خوشبختانه  بیش از ۹۴ درصد ایرانیان تاکنون حتی یک‌بار هم سابقه مصرف مشروبات الکلی ندارند.

بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا، من و تو و بسیاری از شبکه‌های خارجی دیگری که به زبان فارسی برنامه پخش می‌کنند به هر نحوی سعی در تغییر سبک زندگی ایرانی و هنجارهای موجود میان ایرانیان دارند، به‌عنوان‌مثال برنامه «بفرمایید شام» که از شبکه بهایی من و تو پخش می‌شد نیز با شکست بسیاری از قبح‌ها و قوانین شرعی و ایرانی حاکم بر زندگی ایرانیان سعی در نابودی خانواده‌های ایرانی داشته و اکنون نیز شبکه بی‌بی‌سی با عادی کردن مسئله مشروبات و مسکرات همان مأموریت همیشگی‌شان را دنبال می‌کند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.